zpět

HDP v EMU za 1Q 2022 meziročně vzrostlo o 5,1 %

17.5.2022

Zpřesněné odhady růstu HDP za 1Q letošního roku ukázaly, že ekonomika zemí platících eurem (EMU) se meziročně zvedla o 5,1 %, což je lepší výsledek než předchozí odhady. Jedná se o nejvyšší tempo růstu HDP v EMU od druhého čtvrtletí loňského roku a je příjemnou vzpruhou.

V kontextu s tím se patří také dodat pro srovnání výkony dalších zemí. Dnes ráno dorazily první odhady růstu HDP zbylých třech zemí V4 za 1Q 2022. ČR si nestojí špatně, ale rizika jsou výrazná. Podle prvních odhadů se domácí ekonomika za 1Q 2022 meziročně zvedla o 4,6 %. Maďarsko o 8,2 % a Polsko o 8,5 %. Nejhůře je na tom ze zemí V4 Slovensko, jehož HDP za první tři měsíce letošního roku šlo nahoru jen o 3,1 %.

Česká, polská i maďarská centrální banka zvedají sazby s cílem dostat inflaci alespoň trochu na uzdu. ECB zatím v tomto ohledu mlčí a prvního utažení měnových podmínek se nejspíš dočkáme v průběhu letošního roku. Jakmile bude jasný plán zvyšování sazeb na euru, půjde společná měna nahoru, což negativně ovlivní domácí měnu.

Ta se nyní po intervencích ČNB pohybuje v blízkosti 24,70 EURCZK a další posílení je nasnadě. Klíčový datum pro korunu je 22. června, kdy zasedá ČNB pod novým vedením a bude zajímavé sledovat, zda se sazba převalí přes 6 % nebo bude stagnovat. Důležitým faktorem bude také výdajová štědrost vlády P. Fialy. Přílišné výdaje budou stát ČR nižší rating a tím pádem vyšší úroky za dluhy.
Jakmile se začne zvedat sazba na euru bude to znamenat posílení společné měny. Důvod proč zatím ECB sazby nezvyšuje je podpora ekonomiky EMU. Nízké sazby působí výrazně pro růstově a ochrana křehkého tempa HDP je pro ECB nyní prioritou.