zpět

Evropská ekonomika vzrostla o 4,6 %

31.1.2022

Ve 4.Q 2021 se ekonomika zemí platící eurem (EMU) meziročně zvedla o 4,6 %. Mezičtvrtletně HDP povyskočilo o 0,3 %, tedy v souladu s očekáváním, ale zároveň se jedná o nejpomalejší tempo za poslední tři čtvrtletí.

Za celý loňský rok se zvedlo HDP celé eurozóny o 5,2 %. Nejdůležitějším číslem pro ČR je propad německé ekonomiky o 0,7 %.

Tempo evropské ekonomiky není žádným velkým překvapením a růst o 4,6 % y/y je prakticky v souladu s očekáváním. Ekonomika EMU se potýká s vysokou inflací a nízkými sazbami. Ty zůstanou ještě letos nezměněné, alespoň prozatím to tvrdí ECB. Změna jejího postoje není příliš pravděpodobná i když prudký nárůst inflace může start zvyšování sazeb urychlit.  

Strategie nízkých sazeb a náhledu na inflaci jako na dočasný jev na jedné straně vysoce podporuje ekonomický růst, na druhé straně nechrání úspory spotřebitelů, a především nerespektuje cíl samotné ECB na stabilitu cenové hladiny.

FED začne zvedat sazby letos a centrální banky regionu, v čele s ČNB, budou v utahování měnových podmínek pokračovat. Nejbližší zdražení hypoték, spotřebitelských úvěrů i provozních úvěrů firmám přijde už tento čtvrtek, kdy ČNB opět zvýší sazby, přičemž tentokrát bychom se mohli dostat ze stávajících 3,75 % daleko nad 4 %.