zpět

Eurovolby pomohly dolaru

11.6.2024

Trhy včera vstoupily do nového týdne po proběhlých volbách do Evropského parlamentu. Po nich euro dále ztrácelo vůči dolaru.

Debakl vládních stran ve Francii a Německu ve volbách do Evropského parlamentu a celkově posílení euroskeptických stran vedlo k dalšímu posílení dolaru vůči euru. Po super pátečních datech z amerického trhu práce, tak v noci na včerejšek dolar dále posílil a dostal se během včerejšího obchodování až k 1,0730 EURUSD, což znamenalo, že vůči koruně se kurz dostal až ke 22,95 USDCZK.

Sílící dolar lehce negativně působí na středoevropské měny. Na koruně jsme sice žádný větší pohyb neviděli – kurz osciloval v blízkosti 24,65 EURCZK, což je ale nicméně o 10 haléřů výše, než v pátek ráno. Ranní data z tuzemského trhu práce s kurzem nezahýbala – nezaměstnanost v květnu mírně klesla na 36 % díky sezónním faktorům.

Nejhůře v regionu na tom byl včera maďarský forint, který oslabil po zveřejnění nižší než očekávané květnové inflace (4,0 %).

Inflace dnes byla zveřejněna i z domova. Pokles na 2,6 % je výraznější, než trh čekal, což znamení pro korunu další mírné oslabení na 24,70 EURCZK.

Očekávané události