zpět

ETF na Bitcoin společnosti BlackRock, iShares Bitcoin Trust (IBIT), se pomalu přibližuje podílu na trhu Bitcoin Trust ETF společnosti Grayscale (GBTC)

19.4.2024

IBIT od BlackRocku zaznamenal druhé nejnižší denní přísuny ve výši 24,9 milionu dolarů dne 17. dubna, ve srovnání s jeho nejnižším dnem ve výši 20,4 milionu dolarů přílivů dne 9. dubna.

Navzdory druhým nejnižším denním přílivům má IBIT v současné době podíl na trhu ve výši 32,6 %, který tiše přibližuje tržní podíl GBTC od Grayscale ve výši 36,8 %, což je největší ETF na Bitcoin na trhu, držící Bitcoin v hodnotě 19 miliard dolarů.

ETF od BlackRocku v současné době drží Bitcoin v hodnotě 16,8 miliard dolarů, což je o 2,2 miliardy dolarů méně než GBTC.

Přestože IBIT od BlackRocku postupuje na GBTC od Grayscale, předběžný převrat GBTC první místo není nereálný, pokud vezmeme v úvahu, že držby Bitcoinů GBTC klesly o 50 % před Bitcoin halving - z 619 220 BTC první den obchodování 11. ledna na současných 308 105 BTC.

Akumulace Bitcoinů od BlackRocku se zpomalila od jejího rekordního dne 13. března, kdy IBIT zaznamenal 866 milionů dolarů čistých přísunů. Nicméně, držby Bitcoinů v ETF od BlackRocku vzrostly o více než 10 200 %, od 2 621 BTC při uvedení na trh na současných 272 550.

Prodej Bitcoinů od Grayscale se také zpomalil od 19. března, kdy GBTC zaznamenal odliv ve výši 607 milionů dolarů, jako jeho čtvrtý největší den odlivů od založení. Naopak, odlivy GBTC činily 79 milionů dolarů dne 17. dubna.

Kumulativní přísuny do ETF se zpomalují od března. Minulý týden přinesl přes 199 milionů dolarů čistých přílivů do ETF, oproti 2,58 miliardám dolarů v týdnu začínajícím 11. března.

Cena Bitcoinu také zůstává neaktivní v důsledku zpomalujících se přílivů do ETF. Minulý týden klesla o 10,7 % a obchodovala se na 62 971 dolarů, podle CoinMarketCap. Bitcoin klesl pod 60 000 dolarů dne 17. dubna, několik dní před halvingem.

GBTC od Grayscale zažívá masivní prodej od doby, kdy byl uveden na trh, což přináší významný prodejní tlak na Bitcoin.

Masivní odlivy lze přičíst vysokému poplatku za obchodování GBTC ve výši 1,5 %, což je nejvyšší poplatek mezi všemi americkými vydavateli Bitcoin ETF. Naopak, IBIT od Grayscale má poplatek za obchodování ve výši 0,25 %, zatímco ETF od Franklin Templetona účtuje pouze 0,19 % poplatek.
ETF na Bitcoin společnosti BlackRock, iShares Bitcoin Trust (IBIT), a Bitcoin Trust ETF společnosti Grayscale (GBTC) soutěží o dominanci na trhu kryptoměnových fondů. Navzdory tomu, že IBIT od BlackRocku mírně zaostává za GBTC v podílu na trhu, trend naznačuje potenciální posun v krajině, přičemž IBIT postupně získává na síle. Tato soutěž odráží rostoucí zájem a investice do kryptoměn, zejména Bitcoinu, kdy institucionální hráči jako BlackRock a Grayscale usilují o větší podíl na trhu.

Jak pokračuje souboj o dominanci mezi IBIT a GBTC, investoři pozorně sledují dynamiku Bitcoinových ETF, zvažujíce faktory jako denní přílivy, podíl na trhu a držby Bitcoinu. Výsledek této soutěže by mohl ovlivnit investorské nálady vůči Bitcoinu a mít dopad na širší trh s kryptoměnami, neboť úspěch těchto ETF signalizuje rostoucí institucionální přijetí a důvěru v budoucnost digitálních aktiv.

Rozvíjející se prostředí Bitcoinových fondů obchodovaných na burze podtrhuje zrání trhu s kryptoměnami a jeho integraci do tradičních investičních nástrojů. 

IBIT od BlackRocku a GBTC od Grayscale představují významné hráče v této oblasti, což odráží rostoucí institucionální zájem o kryptoměny a stále sofistikovanější investiční strategie v prostoru digitálních aktiv. Jak tyto ETF soutěží o podíl na trhu a pozornost investorů, výkon těchto fondů slouží jako barometr pro širší přijetí a přijetí Bitcoinu a dalších kryptoměn v globálním finančním ekosystému.