zpět

ECB: diskuse o snižování sazeb je předčasná

26.1.2024

Evropská centrální banka ponechala na svém včerejším zasedání sazby beze změny. A debatu o jejich snižování ECB zatím považuje za předčasnou.

Evropští centrální bankéři včera rozhodli v souladu s očekáváním o ponechání základní úrokové sazby beze změny na 4,5 %. Podle šéfky ECB Lagardeové je diskuse o případném snižování sazeb zatím předčasná. Podle rady guvernérů jsou nyní sazby na úrovni, která by dlouhodobým působením měla přispět k návratu inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Trhy nyní očekávají, že první snížení sazeb by mohlo přijít již v dubnu nebo červnu. Lagardeová tentokrát nijak nekomentovala očekávání trhů o následném rychlém snižování sazeb. To přispělo k oslabení eura vůči americkému dolaru z úrovní kolem 1,0890 EURUSD až k nynějším 1,0820 EURUSD.

Nicméně hlavním důvodem pro posílení dolaru vůči euru byla americká data. Podle nich americká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla mezikvartálně anualizovaně o 3,3 %. Trh přitom čekal zpomalení na 2,0 %. Takže se i nadále ukazuje, že americká ekonomika je docela odolná vůči vyšším úrokovým sazbám. Ty Fed ještě na příštím zasedání (31. ledna) ponechá beze změny, ale březnové či květnové zasedání již zřejmě přinese jejich snížení.

Oproti data z Evropy příliš povzbudivá nejsou. Tedy přesněji hlavně z Německa, kde IFO index podnikatelského klimatu dále poklesl na úroveň, kam se nedostal za celý loňský rok.

Z domova včera přišel komentář od Tomáše Holuba z ČNB. Podle něj lednové přecenění u obchodníků patrně není vyšší, než s čím počítá prognóza ČNB. To by umožňovalo pokračovat ve snižování úrokových sazeb.

I přes dobrá americká data se včera dařilo středoevropským měnám. V případě české koruny k euru to znamenalo posílení pod 24,75 EURCZK.


Více k očekávaným událostem ZDE