zpět

ECB v červenci sazby zřejmě nesníží

3.7.2024

Česká koruna se drží poblíž technické hranice 25,18 a snad již vstřebala všechny nepříznivé vlivy. Euro pokračuje i přes občasné propady v dlouhodobém posilování na hlavním měnovém páru. Britská libra u velmi rezistentního pásma zatím bez úspěchu.

Česká koruna během úterý nejprve ztrácela, nakonec se ale vrátila zpět k 25,16 EURCZK, kde ráno seanci začínala. Po mohutném propadu naší měny v důsledku rozhodnutí ČNB a překvapení z výsledku francouzských voleb by aktuálně měly přicházet spíše zprávy, které koruně mohou pomoci. Jednak by to měl být vznik koaliční francouzské vlády. Ta by zamezením absolutnímu vítězství nacionalistů měla chránit francouzský státní rozpočet před výraznějšími výdaji. Dále by to mohlo být postupné snižování sazeb ze strany ECB, pokud tomu bude nahrávat vývoj inflace v eurozóně. V červenci však vzhledem k signálům z ECB tento vývoj zatím pravděpodobný není. Koruna včera nepatrně ztrácela dále proti polskému zlotému, kde oslabila na 5,83 PLNCZK, a maďarskému forintu, který se vyšplhal na 15,69 CZKHUF. Zatímco u zlotého se dá očekávat, že posilování probíhající poslední měsíc ještě nějakou chvíli potrvá, u forintu naopak zřejmě ještě nekončí neúspěšná etapa vůči koruně, která trvá také měsíc. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 25,10 – 25,19 EURCZK.

Eurodolar včera zažíval mírnou převahu eura, které se nepatrně posunulo na 1,073 EURUSD. Dnes ráno začíná euro z pozice ještě silnější, když se dostalo na 1,074 EURUSD. Dolaru se nezadařilo ani proti české koruně, která ho o kousek přetlačila a dostala se na 23,43 USDCZK.

Očekávané události