zpět

ECB jde se sazbami nahoru o 75 bodů

9.9.2022

Srpnová nezaměstnanost v Česku oproti očekávané stagnaci nepatrně vzrostla. Evropská centrální banka přinesla historické zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a signalizovala, že bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Evropská centrální banka zvýšila všechny své tři klíčové sazby o rekordních 75 bazických bodů a potvrdila tak svůj pevný závazek zkrotit inflaci, která dle posledních statistik již překročila 9% hranici. ECB také snížila projekci růstu HDP na příští dva roky a zároveň byl zvýšen výhled růstu inflace. Bližší informace ohledně posledně představeného nástroje pro zabránění přílišné fragmentaci na dluhopisových trzích zveřejněny nebyly. Prezidentka ECB Christine Lagarde zároveň prozradila, že byla vypracována i krizová prognóza v případě absolutního zastavení dodávek ruského plynu. V tom případě by se pravděpodobně evropská ekonomika oproti očekávanému růstu mohla ocitnout v recesi. I přes zvýšení sazeb se koruně vůči společné evropské měně podařilo posílit, kurz se nachází v rozmezí 24,50 až 24,55 EURCZK, za silnou korunou stojí pravděpodobně pokračující intervence ČNB.

Kurz eurodolaru nijak výrazně na rozhodnutí centrální banky nereagoval, páteční obchodování však otevírá několik desítek bodů nad úrovní parity, aktuální kurz se pohybuje okolo 1,007 EURUSD. Česká koruna si na páru s americkým dolarem výrazně polepšila a aktuálně se nachází pod 24,40 USDCZK. Dnes je také v plánu mimořádné setkání rady ministrů členských států EU pro energetiku, řešit by se měla zejména témata ohledně zastropování cen energií a snížení celkové spotřeby, konkrétní mechanismus by však měla Evropská komise teprve představit. Energetika byla včera na pořadu dne i ve Velké Británii, kde nová premiérka země Liz Trussová při svém projevu oznámila, že vláda zastropuje ceny energií pro domácnosti na dva roky na částku 2 500 liber a zároveň slíbila i podporu firmám a větším podnikům ze zranitelnějších odvětví.

Více k očekávaným událostem ZDE