zpět

Domácí trh práce hlásí skvělá čísla

12.4.2023

Domácí nezaměstnanost za březen klesla na 3,7 %, což je lepší výsledek oproti odhadům. Jedná se o první snížení podílu lidí bez práce po osmi měsících.

Počet lidí bez práce klesl na 273 478, ale volných míst bylo naopak více, a sice 284 525. Na první pohled by se mohlo zdát, že zaměstnanci tahají za delší konec provazu, ale Češi se nyní obávají ztráty zaměstnání a zhoršení své finanční situace, takže se snaží si práci udržet.

Ještě více se rozšířila mezera mezi nezaměstnaností žen (4,1 %) a mužů (3,4 %). Přičemž v čase se tento nepoměr zvětšuje. V předchozích deseti letech byl začátek roku obdobím, kdy rozdíl v nezaměstnanosti mezi pohlavími osciloval kolem nuly. 

Velmi nízká nezaměstnanost je jednou z mála věcí, která brání hlubším ekonomickým problémům. I když ceny rostou, jejich tempo se zpomaluje a letos by mělo klesnout až pod 10 %. Skutečnost, že Češi nepřicházejí ve velké míře o práci z důvodu hromadného propouštění dává slušnou šanci, že domácí spotřebitelé nelehkou situaci se svými výdaji zvládnou.

V dalších měsících nejspíš nezaměstnanost nemusí jít výrazně nahoru. Počasí začne přát stavebním, zemědělským a dalším sezónním pracím, což bude držet podíl lidí bez práce na nízké hladině. Pokles ekonomiky do celé věci zatím nikterak nepromlouvá a je pravděpodobné, že česká ekonomika projde touto recesí s lehkostí.