zpět

Domácí růst cen je nejrychlejší od června 1998

11.4.2022

Další měsíc a další rekord v růstu spotřebitelských cen. Tak vypadá obrázek vývoje domácí cenové hladiny a zdá se, že se situace výrazně nezlepší ani v dalších měsících. V březnu se spotřebitelské ceny meziročně zvedly o 12,7 % a meziměsíčně o 1,7 %.

Hlavním důvodem historického zdražování je především růst cen energií, pohonných hmot a obecné obavy z budoucího zdražování. To se týká pohonných hmot, potravin, tepla, elektřiny apod. Nejistota jde na vrub zejména ruské agresi na Ukrajině.

Nejvíce jsme si připlatili za pohonné hmoty, které meziročně zdražily o 50,6 %, elektřina zdražila o 24,7 % a zemní plyn o 37,7 %. Ceny tepla a vody šly nahoru o 13,9 %. Všechny tyto položky navíc proti únoru zrychlily své tempo zdražování.

ČNB zvedá sazby a už přikročila i k přímým intervencím, a to vše ve snaze zmírnit nárůst cen. Zatím se to pravda daří jen částečně, ale čeští centrální bankéři v tomto ohledu neřekli poslední slovo. Před 14 dny zvedli hlavní sazbu na 5 % a je pravděpodobné, že i tato hranice bude pokořena a sazby půjdou v dalších týdnech a měsících ještě výš.

To bude mít za následek zdražování úvěrů všeho druhu, od hypoték, přes spotřebitelské úvěry, provozní úvěry firmám až po investiční půjčky. Lidé i firmy se budou snažit obejít bez nutných úvěrů. Míra zadlužování vzhledem ke zvyšování úroků bude zpomalovat tempo. ČNB ale tyto bolestné kroky musí udělat, pokud by tak neučinila, inflace bude ještě vyšší.

Češi se budou krotit ve výdajích a pocítí to především maloobchodníci ve svých kasách. Jejich tržby budou růst především kvůli rostoucím cenám, nikoli z důvodu zvýšené spotřeby. Bude docházet k optimalizaci výdajů domácností i firem a zbytné nákupy zboží a služeb budou odkládány na lepší časy.