zpět

Domácí průmyslová výroba ještě mírně roste

6.6.2023

Dubnová data o českém průmyslu hlásí velmi nízký růst. Průmysl meziročně stoupl o 1,2 %, meziměsíčně šel však dolů o 1,9 %. Přijdou záporné hodnoty.

Hodnota nových zakázek vzrostla o 2,7 %, ale ty zahraniční, na kterých je česká ekonomika závislá klesly o 1,6 %. Tahounem byly domácí zakázky, které vzrostly o 11,3 %.

Výroba aut sice meziročně vzrostla o robustních 30 %, ale jen kvůli nízké srovnávací základně. Meziměsíčně klesla o 5 %. 

Německo se zatím plně nerozjelo. Tamní dubnové importy meziměsíčně klesly o 1,7 %, registrace nových aut v květnu vzrostla o 19,2 % a podnikové objednávky v dubnu klesly o 0,4 %, což je velkým zklamáním. V celkovém výsledku jsou to pro české podniky špatné zprávy.

Dnešní čísla o domácím průmyslu na první pohled vypadají poměrně slušně, ale je to především díky nízké srovnávací základně s loňským rokem. Tehdy totiž padal domácí průmysl meziročně o 4 %, takže dnešní růst o 1,2 % je spíše zklamáním.

Od příštího měsíce bude srovnání s loňskými daty problém, protože tehdy průmysl naopak nabíral dech a poměrně zdravě rostl. Letos se kvůli tomu dostaneme zejména v srpnu a září do záporných hodnot.