zpět

Domácí inflace drží nohu na brzdě, z nejhoršího jsme venku

11.3.2024

Únorová inflace meziročně vzrostla jen o 2 % a je jasné, že ČNB půjde se sazbami dál dolů. Úvěry pro firmy a spotřebitele budou zlevňovat. Meziměsíčně vzrostla jen o 0,3 %.

Spotřebitelské úvěry pro domácnosti, provozní úvěry pro firmy a hypotéky zlevní. Vkladové produkty jako termínované vklady naopak budou ztrácet na atraktivitě, jelikož se s nižšími sazbami budou stávat méně výhodnými.

ČNB snížila naposledy hlavní sazbu na 6,25 % a je možné, že na svém dalších zasedání 20. března půjde se sazbou dolů razantněji o půl bodu, tedy na 5,75 %. Nastavený trend si ČNB udrží i v dalších měsících. Budeme tedy svědky dalšího uvolňování měnových podmínek. Při takto nízké inflaci by nebylo logické držet sazby nahoře.

Hlavní proinflační faktor bude pravděpodobně stále robustní schodek státního rozpočtu. Ten pro letošní rok počítá s více než 250 miliardovým deficitem a tato zvýšená spotřeba státu může působit i na inflaci.

I přes částečná rizika očekáváme, že inflace se pro letošní rok udrží pod 3 % a tím pádem se velmi přiblížíme inflačnímu cíli ČNB. ČR se z posledního místa dostala mezi elitu. Dnes máme totiž nižší inflaci, než je průměr EU, Německo, Maďarsko nebo USA.