zpět

Domácí ekonomika je stále ve slušné kondici

29.7.2022

Podle prvních odhadů domácí ekonomika ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostla o 3,6 %. Oproti prvním třem měsícům letošního roku šla nahoru o 0,2 %. Obě čísla jsou příjemným překvapením.

I když se jedná o zpomalení růstu, stále je to vyšší tempo, než s jakým počítaly trhy, a to je moc dobře. Ukazuje se, že domácí ekonomika je ve slušné kondici i když jsou sazby nahoře. České firmy a domácnosti si zatím s růstem cen dokážou poradit, a i když jednotlivá čísla z ekonomiky ukazují na hrozby hlavní je, že průmysl roste a tím pádem klesá nezaměstnanost. Další měsíce však příliš optimismu nedávají.

Nejnovější dílčí data ukazují dobrý obrázek o kondici českého hospodářství. Maloobchodní tržby meziročně klesají o 6,9 %, spotřebitelské ceny vzrostly o 17,2 % a spotřebitelská důvěra je na historickém dně 73,6b. Ceny v průmyslu jdou meziročně nahoru o 28,5 % a obchodní bilance je v deficitu 23,3 mld. korun, což je třetí nejhorší výsledek v historii. Přesto lze najít i pozitiva a tím hlavním je, že domácí průmysl naposledy meziročně vzrostl o 3,3 % a nezaměstnanost je na 3,1 %. To je vynikající číslo a hlavní faktor, který chrání Čechy před výrazně většími osobními finančními problémy.

Bohužel, Němcům se přestává chtít utrácet a není se čemu divit, když dlouhodobě slyší, že rtuť teploměru v zimě se doma ani v práci nedostane přes 20 stupňů. Je jen logické, že Němci šetří. To bude mít nejspíš negativní dopad na české podniky a potažmo na českou nezaměstnanost.

Včerejší číslo z USA o tamním HDP za 2Q letošního roku ukázalo na pokles americké ekonomiky o 0,9 % q/q, což je studenou sprchou a USA jsou nyní technicky v recesi. Ani tento faktor se nemůže nedotknout domácího hospodářství. Dokud neskončí válka na Ukrajině rychlý a trvalejší obrat k lepšímu v ČR čekat nelze.