zpět

Domácí ceny v listopadu vzrostly o 6 %

10.12.2021

Podle dnešních dat z ČSÚ domácí inflace za listopad meziročně vzrostla o 6 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,2 %. Alarmující na dnešních číslech je hned několik skutečností.

Jedná se o pátý měsíc v řadě, kdy ceny nejen rostou, ale navíc zrychlují své tempo. Jsme tedy svědky stále většího zdražování. Počínaje červencem letošního roku, kdy dosáhla inflace 3,4 % se ceny zvedají stále rychleji.

Nad hranicí 6 % byla inflace naposledy v říjnu 2008. Tehdy začínala finanční krize. ČR je tradičně nízko inflační ekonomikou a stávající tempo je u nás spíše raritou.

Recept ČNB, která zvyšuje sazby, aby rostoucí ceny zkrotila, zatím nefunguje. Čeští centrální bankéři zvyšují klíčovou 2T REPO sazbu, která se ve velmi krátké době bezprecedentním tempem dostala na stávajících 2,75 %. Ceny v ekonomice jdou však stále nahoru, a tak se dostáváme do paradoxní situace.

Úvěry zdražují, což může podlomit nejen spotřebitelskou poptávku, jelikož spotřebitelské a hypoteční úvěry se stávají nedostupné, ale také oddálí čerpání provozních úvěrů a úvěrů na investice firem. To v konečném důsledku povede ke zpomalení ekonomiky. Žijeme tedy v době, kdy máme vysokou inflaci a zároveň vysoké sazby. Tento nebezpečný mix může představovat skutečnou hrozbu.

Není velkým překvapením, že největší vliv na růst cen měly pohonné hmoty. Ty meziročně zdražily o 32,8 %. Nezaostala ani auta, která šla s cenou nahoru o 7,4 %. Hlouběji do peněženky musí Češi sáhnout i při nákupu běžných potravin, jako másla o 26,8 % nebo brambor o 5,2 %. Naopak zlevnilo například ovoce o 1,4 %.

Spotřebitelské ceny si budou nejspíš nadále udržovat velmi vysoké tempo růstu. V prvních měsících roku se dá čekat, že se budou držet na vysokých úrovních mezi 5-7 %. ČNB na to bude reagovat dalším zvedáním sazeb, ale prostor není nevyčerpatelný. Další jejich zvýšení může přijít koncem prosince nebo začátkem roku a banky budou tlačeny k tomu, aby uplatňovaly přísnější metr na klienta žádajícího o úvěr.