zpět

Dnes zasedá ECB, sazby již nezvýší

26.10.2023

Dnešní zasedání ECB zřejmě již další zvýšení sazeb nepřinese. Základní úroková sazba tak zůstane na 4,5 %.

Dnes ve 14:15 se dozvíme výsledek zasedání ECB. Ta naposledy v září zvýšila základní úrokovou sazbu o 25 bodů na 4,5 %. Již tehdy se Rada guvernérů vyjádřila v tom smyslu, že sazby již dosáhly úrovně, která by mohla vrátit inflaci včas k cíli. Cyklus zvyšování sazeb, který započal loni v červenci, tak zřejmě v září skončil a dnešní den již žádnou změnu sazeb nepřinese. Na druhou stranu ale sazby zřejmě na této vyšší úrovni zůstanou delší dobu. Takže takových zasedání, kde ECB nepohne se sazbami nás nyní čeká celá řada. 

Eurodolar se před dnešním zasedáním nachází na 1,0545 EURUSD. Tam se posunul včera z ranních úrovní kolem 1,0600 EURUSD. Dolaru včera k ziskům opět pomohl růst výnosů.

Růst amerických výnosů ale nesvědčil české koruně. Ta se včera ráno nacházela těsně nad 24,60 EURCZK, zavírala ale na 24,70 EURCZK. Koruně ale zřejmě nepomohly ani komentáře z ČNB od Jana Kubíčka a Tomáše Holuba pro Reuters a Bloomberg před začátkem mediální karantény. Z jejich vyjádření plyne, že debata o snížení sazeb příští týden bude zřejmě hodně živá. Podle Tomáše Holuba se jedná o to, zda začít nyní s pozvolným snižováním sazeb, nebo zda ještě počkat na lednovou inflaci a pak snižovat sazby rychlejším tempem. 

Kromě ECB ale dnešní odpoledne přinese i zajímavá data z USA. Ta zřejmě ukáží, že americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla poměrně svižným tempem.

Více k očekávaným událostem ZDE