zpět

Dnes dorazí výsledky inflace z ČR a USA

10.3.2022

Proti dolaru včera koruna zpevnila o 70 haléřů. Ropa zlevnila téměř o 20 %. Dnes výsledky CPI z ČR a USA. Odpoledne zasedá a o sazbách rozhoduje ECB.

Středeční obchodování přineslo koruně zajímavé zpevnění. Ráno se ještě „eurokoruna“ obchodovala za 25,50 EURCZK, aby v průběhu odpoledne atakovala 25,15 EURCZK. Zisky koruně a rizikovějším aktivům obecně přinesla výrazně klesající averze k riziku. Ta se mimo jiné projevila i neobvykle silně zpevňujícími evropskými akciovými burzami, když si např. německá či francouzská burza připsaly intradenní zisk cca 6 %. Koruna proti euru v intradenním vyjádření zpevnila zhruba 1,2 %. Zlotý s forintem byly ještě o poznání úspěšnější, když si připsaly zisky 1,7 resp. 2,6 %. Během dne se také objevila zpráva o podmínkách ruského prezident Putina pro ukončení ruské agrese na Ukrajině. Pokud ale dojde k jejich odmítnutí ze strany ukrajinského prezidenta Zelenského, nečekáme, že by středoevropské měny měly své zisky ještě udržet nebo dokonce rozšiřovat, protože by se pak ukončení rusko-ukrajinského konfliktu nutně oddálilo.

Včerejší seance byla zajímavá na mnoha frontách. Velkého poklesu jsme se dočkali na ropě, když cena severomořského „černého zlata“ klesla z ranní hodnoty 131,5 USD za barel na večerních cca 110 USD za barel. Důvodem takto razantního poklesu ceny ropy byl i fakt, že dva členové OPEC (Irák, SAE) oznámili, že podpoří zvýšení její těžby. Můžeme jen doufat, že když se v zásadě okamžitě projevil růst ceny ropy na ceně pohonných hmot na domácích benzínových pumpách, tak stejně promptně zareagují distributoři pohonných hmot i tentokrát.

Proti dolaru si koruna připsala ještě zajímavější zisky, než proti euru, když během dne posílila o 70 haléřů na pozdně odpoledních 22,70 USDCZK. Dolar včera ztrácel především díky výše zmíněné klesající averzi k riziku. Tu přinesly zprávy o možném diplomatickém řešení konfliktu na Ukrajině. Dnes by se měli na jednání v Turecku sejít ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska.

V 9:00 bude zveřejněn výsledek domácí spotřebitelské inflace (CPI) za únor. Očekává se, že v meziročním vyjádření překoná růst tuzemských spotřebitelských cen hranici 10 %. To se naposledy stalo v polovině roku 1998. Ze střední Evropy stojí ještě za zmínku odpoledne zveřejněný zápis z posledního jednání polské centrální banky.

Z pohledu makroekonomického kalendáře je událostí týdne dnešní zasedání ECB. Vzhledem k probíhajícímu konfliktu se očekává opatrnější vyjádření, nicméně stále se počítá s ukončením pandemického programu nákupu aktiv na konci tohoto měsíce. Zvýšení sazeb na euru je reálné zřejmě až ve 4. kvartálu letošního roku.

Ve 14:30 dorazí únorový výsledek spotřebitelské inflace (CPI) z USA. Očekává se meziroční nárůst cca o 8 %, což by představovalo nejrychlejší růst cen v USA za posledních 40 let. Příští týden Fed pravděpodobně zvýší sazby na dolaru, ale v posledních dnech, díky válce na Ukrajině, výrazně poklesla šance na vyšší zvýšení než o 25 bb. Jako každý čtvrtek budou uveřejněna také týdenní data z amerického trhu práce.