zpět

Další shutdown v USA odvrácen

16.11.2023

Americký Senát v noci na dnešek schválil krátkodobé financování americké vlády pro příští dva měsíce. Americké úřady tak (zatím) budou fungovat i po zítřku.

Americký Senát v noci na dnešek schválil návrh zákona, díky kterému budou moci americké vládní úřady fungovat i po aktuálním konci rozpočtového provizoria. Po podpisu zákona prezidentem Bidenem tak bude zajištěno financování vlády na zhruba další dva měsíce, během kterých by mělo být dojednáno dlouhodobější financování.

Americký dolar tak během noci mírně posílil, včera v podvečer se nacházel kolem 1,0850 EURUSD, dnes ráno se pohybuje kolem 1,0835 EURUSD.

Koruna měla včera tendenci vůči euru ztrácet spolu s celým regionem. Z ranních úrovní kolem 24,45 EURCZK se do odpoledne dostala na 24,55 EURCZK, později ale své ztráty umazávala a dnes ráno se nacházela opět pod 24,45 EURCZK. Ráno zveřejněná čísla o cenách průmyslových výrobců ale opět korunu posílají ke slabším hodnotám kolem 24,47 EURCZK. Zvyšují tak šanci na dřívější snížení úrokových sazeb – k tomu ale podle nás dojde nejspíše až na únorovém zasedání, kdy bude jasněji ohledně lednového přeceňování i mzdových vyjednávání. Pokud již ČNB nezačala snižovat sazby nyní v listopadu nedává podle nás prosincové snížení sazeb moc smysl.


Více k očekávaným událostem ZDE