zpět

Čína znovu snížila úrokovou sazbu, došlo k poklesu akcií

22.8.2023

Čínská centrální banka v pondělí dle očekávání snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb. Stalo se tak podruhé za tři měsíce. Cílem tohoto snížení je povzbudit ochabující ekonomické oživení po pandemii Covid-19. Konkrétně se úřady snaží zvýšit úsilí o stimulaci poptávky po úvěrech. Investory však překvapilo, že jiné sazby ponechala beze změny, a to především v kontextu obav z rychle slábnoucí čínské měny (jüan). Tento krok vedl k poklesu čínských akcií.

Oživení druhé největší světové ekonomiky ztratilo na síle v důsledku zhoršujícího se propadu nemovitostí, slabých výdajů spotřebitelů a klesajícího počtu úvěrů, což přispělo k tomu, že úřady uvolnily další politické stimuly. Klíčovou jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR) banka proto snížila o 0,1procentního bodu na 3,45 procenta. Pětiletou LPR ale ponechala na 4,20 procenta.

Stabilní pětiletá LPR však mnohé obchodníky a analytiky zaskočila, přičemž někteří očekávali, že problémový sektor nemovitostí a rostoucí rizika nesplácení u některých developerů povedou k hlubšímu snížení referenčních hodnot.

Například analytici v průzkumu agentury Reuters jednohlasně předpovídali snížení obou sazeb. „Status quo pětileté LPR interpretujeme jako signál, že čínské banky se zdráhají snížit sazby na úkor marže úrokového diferenciálu,“ uvedl analytik Ken Cheung, hlavní asijský FX stratég v Mizuho Bank.

„Upozornilo to na problém týkající se účinnosti přenosu politických pokynů centrální banky na trh a čínské úřady možná postrádají účinné nástroje na stimulaci sektoru nemovitostí a ekonomiky prostřednictvím uvolnění měnové politiky,“ dodal Cheung. Podle něj neočekávaný výsledek vývoje sazeb by měl být „negativní pro výhled růstu Číny a směnný kurz jüanu“.

Většina nových a nesplacených úvěrů v Číně je založena na jednoleté sazbě LPR, zatímco pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték. Čína v červnu tohoto roku snížila obě sazby LPR, aby podpořila ekonomiku.

Snížení roční LPR nastalo poté, co čínská centrální banka minulý týden nečekaně snížila úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů. Sazba u jednoletých střednědobých úvěrů (MLF) slouží jako vodítko pro LPR a trhy ji obecně vnímají jako ukazatel budoucích změn referenčních sazeb pro poskytování úvěrů.

Podle zprávy o provádění měnové politiky za druhé čtvrtletí se čínská centrální banka rovněž zavázala udržovat přiměřeně vysokou likviditu a svou politiku "přesnou a razantní", aby podpořila slábnoucí oživení ekonomiky.

Nicméně snížení sazeb v Číně přichází v čase, kdy ostatní velké ekonomiky sazby zvyšují, aby se vypořádaly s prudce rostoucími cenami. Čína se v červenci naopak po více než dvou letech ocitla v deflaci, ceny meziročně klesly o 0,3 procenta.

Centrální banka v nedělním prohlášení uvedla, že bude optimalizovat úvěrovou politiku pro sektor nemovitostí a zároveň koordinovat finanční podporu při řešení problémů s dluhem místních samospráv.

Jüan v pondělí ráno oslabil na 7,2978 za dolar, předtím uzavřel na 7,2855 USD. Čínské akcie se během obchodního dne propadly na zhruba devítiměsíční minimum.

redaktorka: Kristýna Kvačková 

Studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, oboru Teritoriální studia se zaměřením na Severoamerická studia. Zabývá se oblastí mezinárodních vztahů, především pak měnovým trhem a zahraniční politikou.