zpět

Český trh práce je až příliš dobrý

8.9.2023

Srpnová nezaměstnanost stoupla z 3,5 % na 3,6 %. To znamená, že jsme stále nejlepší v Evropě, ale firmy už nemají kde brát. Kvalitní zaměstnanec je ohrožený druh.

Kombinace nízké nezaměstnanosti s poklesem HDP je hlavním důvodem pro setrvání ve stávajícím zaměstnání. Lidé dnes nejsou ochotni riskovat změnu a trh práce se tak stává absolutně nepružným. Paradoxně se tak nízká nezaměstnanost stává problémem.

Opět máme nakročeno k nelichotivé statistice, protože zatímco počet volných míst klesá, počet lidí bez práce roste. Na tom je dobře vidět, že kondice domácí ekonomiky jde dolů. Až na začátek letošního roku panovala tato situace naposledy v prvním čtvrtletí roku 2018.

Pro firmy je čím dál složitější najít kvalitní zaměstnance. U manuálních odborných prací je situace možná nejhorší.

Rozdíl mezi pohlavími je nejvyšší za posledních 10 let. Zatímco nezaměstnanost mužů stagnovala na 3 %, nezaměstnanost žen stoupla na 4,2 %.

V dnešní situaci se dá s nadsázkou říct, že nízká nezaměstnanost je problém, vysoká taky. Aktuálně je však situace v ČR stále lepší, než kdybychom se s podílem lidí bez práce pohybovali nad 5 %. To by uvrhlo více domácností do existenčních problémů.