zpět

České ceny dál nabírají na rychlosti

10.5.2022

Domácí spotřebitelská inflace se za duben meziročně zvedla o 14,2 % a oproti březnu to bylo o 1,8 %. Čísla ukazují na pokračující zdražování, ale především na fakt, že zvyšování cen se neustále zrychluje. Jedná se o vyšší růst, než trhy čekaly a nejvyšší od prosince 1993.

Elektřina zdražila o 30,1 %, zemní plyn o 44,2 %, tuhá paliva o 24,1 % a teplo a voda o 17,5 %. U potravin se nejvíce zdražila mouka a sice o 52,3 %, mléko o 31,3 %, maso o 11 % a cukr o 25,5 %.

Základní 2T REPO sazba je po posledním zasedání ČNB na 5,75 % a zdá se, že centrální bankéři ještě neřekli své poslední slovo. I když je známo, že brzy nastupující nový guvernér ČNB A. Michl je v otázce sazeb střídmý a nyní je už nehodnotí jako výrazně efektivní nástroj, přeci jen bude mít v radě váhu svého jednoho hlasu (v případě rovnosti hlasů má guvernér dva hlasy) a jelikož v bankovní radě stále převažují jestřábí názory na otázku dalšího nastavení úrokových měr je možné, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde už 22. června.

Po prázdninách spotřebitelská inflace ustoupí. Zatímco dnes nízká srovnávací základna s rokem 2021 inflaci spíše akceleruje, ve druhé polovině roku bude hrát hlavní roli právě vyšší srovnávací základna. V důsledku toho ceny sice budou růst, ale v posledním čtvrtletí je pravděpodobné, že to bude pouze jednociferným tempem. Toto tempo se bude s postupujícím časem snižovat hlouběji pod 10 %.

To však nic nemění na faktu, že spotřebitelské ceny v ČR jsou prakticky nejvyšší v historii, a i kdyby ceny rostly o polovinu pomaleji, zdražování stále bude rychlé a daleko nad cílem ČNB.

Co s inflací? Vláda nesmí uvíznout v pasti nesystémových a jednorázových dávek vybraným skupinám obyvatel a dál soustavně a intenzivně pracovat na snížení zadlužení země. Rating ČR musí udržet na vysoké úrovni, aby samotné úroky z obsluhy dluhu nebyly příliš vysoké. Fialova administrativa musí odolat společenskému tlaku na drahé a neefektivní řešení inflace. V neposlední řadě je to samozřejmě vliv války na Ukrajině, ale její řešení není v rukou českých zástupců.