zpět

Česká nezaměstnanost se dál snižuje, jsme na 3,1 %

12.7.2022

Domácí nezaměstnanost v červnu klesla na 3,1 %, což představuje velké překvapení, trhy počítaly se stagnací na 3,2 %. Pokles volných pracovních míst nabral na síle. Muži jsou na tom lépe než ženy, ale všichni příliš spoléhají na ÚP.

Zatímco počet lidí bez práce kontinuálně mírně klesá a v červnu jich bylo přes 231 tisíc, počet volných míst jde dolů závratnou rychlostí. To může být do budoucna velký problém. Po čtyřech měsících se rozdíl mezi počtem uchazečů a volných míst propadl pod 90 tisíc. Stále je sice více lidí bez práce, ale fakt, že se snižuje nabídka práce znamená, že ekonomika přestává tvořit nová místa.

Lidé příliš spoléhají na ÚP. Zatímco ÚP našly zaměstnání ve 47 % případů, uchazeči vyvinuli aktivitu vedoucí k práci jen v 53 %. To jsou nejhorší čísla co do samostatnosti lidí najít si zaměstnání za více než 11 let.

Podobně jako vždy v letních měsících se nůžky mezi nezaměstnaností žen a mužů dál rozevírají. Zatímco nezaměstnanost žen stagnovala na 3,5 %, u mužů klesla na 2,8 %. Je to dáno především díky stavebním pracím, které jsou doménou mužů.

Nízká nezaměstnanost je jedinou skutečností, která brání dalším a mnohem hlubším ekonomickým problémům většiny domácností. Je jasné, že lidé se o práci obávají a zůstávají ve stávajícím pracovním poměru. To vede k tomu, že se snižuje tlak na růst mezd. Inflace naopak tento tlak žene nahoru. Výsledkem je, že s růstem platů nejsou spokojeni ani zaměstnanci, ani zaměstnavatelé. Pokud se prohloubí problémy v německé ekonomice, rychle se to dotkne i českých firem a ty začnou propouštět.