zpět

Češi zapomínají na pojištění. Je podle nich drahé i zbytečné

8.11.2023

Češi vynakládají málo finančních prostředků na pojištění a vystavují se tím zbytečným rizikům, ukázal společný průzkum České spořitelny, Evropy v datech a Sociologického průzkum Akademie věd. Analytici spočítali, že výše vynaloženého pojistného představuje v Česku 2,9 procenta hrubého domácího produktu. To je ale desátý nejmenší podíl v Evropě a jde o zdvižený prst pro celou společnost.

Největší problém mají Češi u nemovitostí. Mnozí z nich totiž nedostatečně reagovali na růst tržních cen z posledních let. Češi si dostatečně neuvědomují, že v případě problému by pojistné plnění nemuselo ani zdaleka odpovídat částce, kterou by vnímali za adekvátní. Řešení takových potíží třeba právě s nemovitostí by tak bez optimálního pojištění museli zvládnout sami, nebo se obrátit na svou rodinu či známé, což může být mnohdy problém.

Řada Čechů se navíc stále staví k pojištěním negativně. V průzkumu České spořitelny, Evropy v datech a Sociologického průzkum Akademie věd nejčastěji dotázaní argumentovali tím, že nevlastní nic cenného. Objevovaly se ale i názory, že k pojišťovnám nemají lidé důvěru nebo postrádají finanční prostředky. Takových bylo dokonce 16 procent.

Právě nejméně majetné osoby by ale primárně měli myslet na to, že život bez pojištění je v dnešní turbulentní době velmi rizikový. V případě problému totiž následně nemusí mít dostatek finančních prostředků, aby se jim povedlo pojistnou událost pokrýt ze svého. Rizikem může být kupříkladu ztráta partnera, zaměstnání a objevit se v průběhu času mohou i nepříjemné zdravotní problémy.

Průzkum České spořitelny, Evropy v datech a Sociologického průzkum Akademie věd ukázal, že velké rozdíly jsou napříč Českou republikou hlavně ve vnímání cestovního pojištění. Analytici konstatovali, že regionální rozdíly jsou ale obrovské obecně a týkají se i jiných typů pojištění.  

Třeba Pražané si cestování pojištění v případě zahraniční výpravy uzavírají ve více než padesáti procentech. Obyvatelé Ústeckého, Karlovarského nebo Moravskoslezského kraje ale na cestovní pojištění velmi často zapomínají. Pražané mají zároveň mnohem častěji uzavřené i životní nebo úrazové pojištění.
Češi za pojištění každoročně vynaloží jen 2,9 procenta hrubého domácího produktu České republiky. V porovnání s průměrem Evropské unii jde o poměrně malé číslo, neboť evropský průměr je o téměř čtyři procentní body vyšší.

Mnohdy se tak Češi o své uzavřené pojistky neadekvátně starají. Jde hlavně o mladé osoby, které se k pojištění zatím příliš nemají. Nejvíce pojištěná je totiž podle aktuálních informací hlavně generace nad 50 let.

Mezigenerační rozdíly jsou zřejmé třeba v případě pojištění odpovědnosti. Ve věkové kategorii 18 až 29 let jej totiž v minulosti uzavřelo jen 12 procent lidí. V případě osob ve věku 50 až 65 let dosahuje tento podíl až na hranici 37 procent.
Průzkum České spořitelny, Evropy v datech a Sociologického průzkum Akademie věd ale přinesl i některé pozitivní zprávy. Finanční zdraví Čechů se totiž po několika měsících opět mírně zvýšilo. Se svým měsíčním příjmem nyní bez problémů více lidí.