zpět

Češi neutrácejí už dvanáctý měsíc v řadě

7.6.2023

Domácí maloobchodní tržby v dubnu meziročně klesly o 7,7 % a o 0,3 % oproti minulému měsíci. Už dvanáct měsíců v řadě tržby prodejcům klesají. Na vině jsou vysoké ceny a obavy spotřebitelů.

Češi šetří na všem. Tržby maloobchodníků za nepotravinářské zboží se meziročně snížily o 9,5 % a za potraviny o 9,3 %. Za pohonné hmoty však utratili o 6,9 % více než loni. Spotřebitelé přibrzdili náklady za výrobky pro domácnost o 16,5 %, za oblečení a obuv o 7,5 % a za počítače a telefony o 5 %.

Už příští měsíc by mohla přijít změna. Loni v květnu totiž začaly útraty Čechů meziročně klesat a letos začnou díky nízké srovnávací základně pravděpodobně opět mírně růst. Na chování spotřebitelů se však nic nezmění.

I přes velmi nízkou nezaměstnanost se lidé bojí o své budoucí příjmy a o celkovou ekonomickou situaci. Tomu nepřidalo ani hospodaření státu za květen, které dosáhlo schodku neuvěřitelných 271,4 mld korun ani vysoké úroky ze strany ČNB.

Růst cen sice zpomaluje, ale velmi pomalu, ale stále existuje šance, že se inflace za celý letošní rok dostane pod 10 %. I toto číslo je však jedno z nejvyšších v EU.