zpět

Ceny venezuelských dluhopisů, po zrušení zákazu obchodovaní ze strany USA, prudce rostou

23.10.2023

Ceny venezuelských státních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly, protože americká administrativa zrušila sankce, které bránily americkým investorům v obchodování s nimi, což některým hedgeovým fondům přineslo náhlé obrovské zisky.

Ceny venezuelských státních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly, protože americká administrativa zrušila sankce, které bránily americkým investorům v obchodování s nimi, což některým hedgeovým fondům přineslo náhlé obrovské zisky.

Podle údajů agentury Bloomberg vzrostla cena venezuelského státního dolarového dluhopisu se splatností v roce 2027 o více než 70 % na 19 centů za dolar.

Zisky, které se odrazily i na dalších venezuelských dluhopisech, přišly poté, co americké ministerstvo financí v rámci širšího zmírnění sankcí vůči Caracasu pozdě ve středu zrušilo zákaz sekundárního obchodování s některými státními dluhopisy a také s dluhem venezuelské státní ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA).

Po platební neschopnosti Venezuely v roce 2017 a jejím následném vyřazení z široce sledovaných indexů, jakož i po omezení obchodování ze strany Trumpa, se dluhopisy této země již několik let obchodují za zlomek své nominální hodnoty.

Podle některých investorů by zrušení sankcí mohlo Caracasu otevřít cestu k restrukturalizaci dluhu. Může také umožnit vstup gigantů z Wall Street na trh s cílem dosáhnout vysokých výnosů z dluhopisů, které se stále prodávají za extrémně nízké ceny.

"Věříme, že se jedná o začátek několikastupňového procesu, který Venezuelu vrátí do hlavního finančního proudu," uvedl Nick Lawson, generální ředitel londýnské makléřské společnosti Ocean Wall a od roku 2021 držitel venezuelských dluhopisů. "To bude pravděpodobně zahrnovat zvýšení produkce a vývozu venezuelské ropy a zemního plynu, opětovné zařazení venezuelských dluhopisů do hlavních indexů rozvíjejících se trhů, jednání o urovnání dluhu a případnou restrukturalizaci."

Altana Wealth Lee Robinsona, který před třemi lety založil fond na nákup venezuelského dluhu, patřil mezi hedgeové fondy, které těžily ze čtvrtečního bull-runu. Podle Robinsona měla společnost ke konci září investováno přibližně 75 milionů dolarů do státních dluhopisů a dluhopisů PDVSA v celkové nominální hodnotě téměř 500 milionů dolarů.

Po obnovení jednání mezi latinskoamerickou vládou bohatou na ropu a její opoziční frakcí podporovanou USA oznámila Bidenova vláda částečné zrušení sankcí. Po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu v roce 2022, která spolu s omezením dodávek pod vedením Saúdské Arábie vedla ke zvýšení cen ropy, USA zkoumají způsoby, jak zvýšit celosvětové dodávky ropy a snížit její ceny.
Podle nové dohody jsou některé sankce pozastaveny na šest měsíců a jejich obnovení závisí na pokroku země v demokratických volbách. Zákaz amerických investorů nakupovat nově emitované venezuelské dluhopisy zůstává v platnosti.

Podle Grahama Stocka, stratéga společnosti RBC BlueBay Asset Management, musí být zákaz primárních emisí zrušen předtím, než bude možné restrukturalizovat dluh země, což obvykle znamená výměnu nesplacených dluhopisů za nově emitované.

V návaznosti na středeční prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington očekává, že venezuelská administrativa začne propouštět politické vězně a neoprávněně zadržované občany USA. V návaznosti na prohlášení USA bylo přes noc propuštěno pět zadržených osob.
"Je povzbudivé, že se opozice a vláda dokážou dohodnout na cestě ke svobodným a spravedlivým volbám pod mezinárodním dohledem," uvedl Armando Armenta, stratég pro rozvíjející se trhy ve společnosti Alliance Bernstein. Úplná normalizace ropného průmyslu a finančního přístupu na kapitálové trhy však bude pravděpodobně dlouhá cesta s mnoha dalšími překážkami. U dluhopisů bude záležet na tom, zda zrušení zákazu obchodování s dluhopisy může vést k úspěšné restrukturalizaci dluhu Venezuely a PDVSA.