zpět

Ceny v domácím průmyslu stanovily nové historické maximum

16.12.2021

V historii samostatné ČR nebyly ceny v průmyslu nikdy tak vysoko jako dnes. Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziročně vzrostly o neuvěřitelných 13,5 %, meziměsíčně o 1,2 %. Jedná se již o třináctý měsíc v řadě, kdy ceny zrychlují své tempo růstu.

Inflace se zdaleka netýká jen spotřebitelských cen, ale také cen průmyslových výrobců. Mezi hlavní důvody zdražování patří zejména vysoká poptávka, kterou však producenti nejsou schopni saturovat, především kvůli zpožďování dodávek vstupů a jejich rostoucí ceny.

K tomu se přidávají přetrvávající problémy v mezinárodní dopravě, přičemž tento mix nakonec vede k tomu, že ceny na pultech obchodů letí vzhůru.

Další důvod můžeme najít u ČNB. Ta v posledních měsících masivně utahuje měnovou politiku a ve zvyšování sazeb nejspíš bude pokračovat dál.

To nevede zdaleka jen ke zvyšování cen spotřebitelských úvěrů a hypoték, ale také ke zdražování provozních úvěrů firmám a úvěrů čerpaných na investiční záměry. Provoz firem se zdražuje a investice jsou odsouvány, což ve výsledku může vést k oslabení ekonomického růstu.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvedly dokonce o 14,6 % a i zde dochází ke zrychlování tempa zdražování. Obdobná situace je i u stavebních prací, které šly nahoru o 7,9 %


V dalších měsících se bude pravděpodobně tempo růstu zpomalovat, ale stále budeme velmi vysoko. V následujícím roce také postupně vyprchá negativní dopad nízké srovnávací základny, což ve výsledku povede k mírnějšímu růstu cen.