zpět

Centrální bankéři: sazby tak rychle neklesnou

7.12.2023

Trhy včera zacenily snížení eurových sazeb o plných 150 bodů pro příští rok. Centrální bankéři z ECB ale tato očekávání tlumí, jestřábí tón má i guvernér Michl ohledně českých sazeb.

Po zprávách o poklesu inflace v eurozóně zvyšují sázky na rychlé zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Ještě nedávno se očekávalo první mírné snížení sazeb až v druhé polovině příštího roku, včera ale tradeři zacenili do trhu až 6 snížení sazeb celkem o 150 bodů.

Tato očekávání centrální bankéři z ECB označují jako přehnaná a možné první snížení sazeb v prvním čtvrtletí 2024 označují jako science fiction. Podobně včera tlumil očekávání trhů i guvernér Michl, který sice nevyloučil první snížení sazeb již v prosinci, ale další kroky centrální banky budou podle něj opatrné.

Co se týče sazeb, stojí za zmínku ještě včerejší zasedání polské centrální banky, která ponechala dle očekávání sazby beze změny na 5,75 %.

Co se týče včerejších dat, tak ze všech stran přišlo zklamání: tuzemský maloobchod zůstává slabý, meziročně tržby klesly o 1,4 %, v říjnu se nedařilo ani službám. Nedobré zprávy přišly také z Německa – říjnové tovární objednávky výrazně zklamaly meziročním poklesem o 7,3 %. Odpoledne pak přišla horší data z amerického trhu práce – podle ADP americká ekonomika v listopadu vytvořila pouze 103 tis. pracovních míst oproti očekávaným 130 tis.

Koruna během včerejšího obchodování jen mírně posílila ke 24,30 EURCZK, kde se nachází i dnes ráno, vůči dolaru oscilovala kolem 22,55 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE