zpět

Koruna oslabuje pod tíhou makrodat

7.9.2023

Polsko nečekaně snižuje sazby. Vývoj kurzu české koruny po delší době přeje exportérům.

Česká koruna během středečního obchodování ztratila až k hladině 24,30 EURCZK, vývoji pomohla do jisté míry příchozí data z domácí ekonomiky, která zklamala. Podle ČSÚ červencová průmyslová výroba meziročně klesla o 2,8 % a meziměsíčně šla dolů o 2,6 %, což jsou výsledky hluboko pod odhady trhů. K poklesu průmyslu přispěla zejména nižší výroba elektřiny a plynu. Dolů táhla i nižší aktivita ve stavebnictví. Pozitivní zprávu nepřinesla ani červencová data obchodní bilance, která se dostala po šesti měsících poprvé do červených čísel. Dovoz klesl o 8,4 % a vývoz o 4 %, v souhrnu se zahraniční obchod nachází v deficitu o 5,9 mld. korun.

Překvapivou zprávu pro finanční trhy si včera připravila centrální banka Polska, která se 5 týdnů před tamními parlamentními volbami rozhodla nečekaně snížit úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak nyní nachází na hranici 6,0 %. Trhy počítaly se snížením sazeb pouze o 25 bazických bodů, a to i přes to, že má Polsko po Maďarsku druhou nejvyšší spotřebitelskou inflaci v Evropské unii. Kurz zlotého vůči koruně spadnul k úrovni 5,30 PLNCZK, kde se nachází i v úvodu čtvrtečního obchodování.

Na hlavním měnovém páru včera data přála spíše americké měně, index nákupních manažerů z oblasti služeb od ISM v srpnu nečekaně vyskočil na 54,5 ve srovnání s 52,7 v červenci a prognózami ve výši 52,5, což ukazuje na nejsilnější růst v tomto sektoru za posledních šest měsíců. Americký dolar si tak připisoval mírné zisky, kurz se však většinu dne pohyboval v rozmezí 1,0710 až 1,0740 EURUSD. Na páru s naší domácí měnou koruna oslabila až k úrovni 22,70 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE