zpět

Bitcoin (BTC) dosáhl dalšího historického maxima, svého třetího v březnu, a trh s altcoiny roste vedle něj. Proč k tomu dochází?

18.3.2024

Od začátku éry kryptoměn byl Bitcoin spojovány s pojmem "kryptoměna" kvůli absenci jiných digitálních měn. Nicméně v průběhu času vzniklo tisíce nových blockchainových projektů, každý s jedinečnými aplikacemi. Navzdory této rozmanitosti zůstává Bitcoin stále dominantní silou, ovlivňující trendy na celém spektru kryptoměn.

Období známé jako "altseason" obvykle následuje po období výrazného růstu hodnoty Bitcoinu. Během této fáze investoři často přesunují své zisky z BTC do různých altcoinů, s cílem maximalizovat výnosy. Jeden klíčový ukazatel altseasonu je altseason index, který poskytuje jednoduchý způsob, jak posoudit stav trhu.

Altcoin Season Index

Altcoin Season Index nebo „Altcoin index“ kterého hodnota ku dnešnímu dnu je 53 a to v indexu neznamená, že 53 % kapitálu je alokováno do altcoinů; naznačuje, že 53 % altcoinů předčilo hodnotu BTC během posledních 90 dní. Hodnota indexu 75 % nebo vyšší signalizuje začátek altseasonu. Naopak pokles pod 25 % naznačuje "Bitcoin season", kdy investice opět směřují k Bitcoinu, odrážející jeho tržní dominanci a vliv.

Jak ovlivňuje Bitcoin ceny altcoinů?
Od svého založení v roce 2009 si Bitcoin udržuje svou pozici jako přední digitální měna. Zatímco se objevily některé rané odnože, žádná z nich nedosáhla popularity Bitcoinu až do debutu Ethereum (ETH) v roce 2015. Přední role Bitcoinu a jeho vnímání jako spolehlivého uchovatele hodnoty posílily jeho popularitu, posunuly jeho hodnotu z nevýznamné na více než 70 000 dolarů.

Vzestup Bitcoinu vytvořil cestu pro vstup kryptoměn do mainstreamu. Jeho jednoduchý koncept nejen zvýšil jeho vlastní hodnotu, ale ovlivnil i širší kryptotrhy. V současnosti většina krypto investorů drží nějaké množství Bitcoinu ve svých portfoliích, což zdůrazňuje jeho široký vliv. Čím větší poptávka po Bitcoinu, tím výraznější je jeho vliv na tržní dynamiku ostatních kryptoměn.

Dominance BTC

Klíčovým faktorem současné dynamiky trhu je to, že mnoho altcoinů, zejména ty s významnou kapitalizací, se obchoduje v párech s Bitcoinem. Navíc většina mincí není přímo kupovatelná za fiat měnu, což znamená, že obchodníci často potřebují nejprve získat BTC.

V důsledku toho, pokud držitel altcoinu rozhodne opustit trh s kryptoměnami, obvykle převede svá aktiva na Bitcoin před jeho směnou za běžnou měnu. Tento proces úzce váže hodnotu mnoha altcoinů na Bitcoin kvůli těmto častým transakcím.

Nicméně vždy existují výjimky. Například pozitivní události, jako je uvedení altcoinu na hlavní burzu nebo oznámení aktualizace, mohou zvýšit jeho cenu, i když je to v rozporu s celkovým trendem na trhu. Tyto vzestupy jsou často podporovány investory, kteří mění svůj BTC za altcoin v očekávání růstu hodnoty.

Bitcoin Dominance Index je užitečný pro hodnocení zdraví trhu s altcoiny. Tento index ukazuje podíl Bitcoinu na celkové tržní kapitalizaci. Pokles dominance Bitcoinu obvykle znamená relativní nárůst investic do altcoinů. Během období rychlého růstu kryptotrhu je často pozorováno výrazné snížení tohoto indexu dominance.

Rezervní aktiva
Role Bitcoinu na kryptotrhu se stále více podobá tomu, jak funguje americký dolar ve světových akciových trzích – je to „rezervní“ měnový prostředek. V důsledku regulací v některých zemích některé kryptoburzy neumožňují přímé obchody kryptoměn za běžnou měnu (fiat). V takových případech investoři obvykle nejprve nakoupí Bitcoin a poté ho použijí k nákupu dalších kryptoměn. Stabilní mince, navržené tak, aby udržely stabilní hodnotu, plní podobnou roli.

Binance právě zveřejnil svůj 16. report o rezervách to znamená, že Binance informovala o tom, kolik Bitcoinu (BTC), Ethereumu (ETH) a stablecoinu USDT má uloženo ve svých rezervách na začátku března. Podle tohoto reportu uživatelský Bitcoin byl 562 000, což znamená, že uživatelé měli dohromady 562 000 BTC na svých účtech na Binance. Tento počet však oproti minulému měsíci klesl o 31 998 BTC, což naznačuje, že někteří uživatelé buď prodali své Bitcoiny nebo je přesunuli jinam.

Rezervy nebo rezervní aktiva, týkají množství kryptoměn (Bitcoinu, Ethereumu) a stablecoinu (USDT), které jsou uloženy na burze Binance. Tyto rezervy jsou podstatné pro fungování burzy, protože zajišťují likviditu a dostupnost prostředků pro uživatele, kteří obchodují na platformě. Když uživatel nakupuje nebo prodává kryptoměnu nebo stablecoin na Binance, tyto rezervy jsou použity k provedení transakce. Zveřejnění reportu o rezervách umožňuje uživatelům sledovat stav těchto rezerv a poskytuje transparentnost ohledně toho, jaká množství kryptoměn a stablecoinu jsou k dispozici na burze.

Pokles v rezervách Bitcoinu a Ethereumu naznačuje, že někteří uživatelé buď prodali své kryptoměny nebo je přesunuli z Binance na jinou platformu. Naopak, nárůst rezerv USDT může signalizovat zvýšený zájem o tento stablecoin nebo jeho aktivní obchodování na burze. Zveřejnění těchto informací umožňuje investorům a obchodníkům lépe porozumět tržnímu prostředí a přizpůsobit své investiční strategie podle aktuálních trendů a událostí na trhu. Hodnoty kryptoměn jsou běžně měřeny vůči americkému dolaru, ale také je běžné je porovnávat s Bitcoinem, protože je klíčovým prvkem v hlavních obchodních párech. To vysvětluje, proč trh obvykle následuje trendy Bitcoinu, ať už stoupající nebo klesající.

Co se týče Ethereum uživatelský Ethereum činil 3,98 milionu, což znamená, že uživatelé měli dohromady 3,98 milionu ETH. Tento počet však oproti minulému měsíci klesl o 180 000 ETH, což opět signalizuje, že někteří uživatelé mohli své Ethereum prodat nebo přesunout na jinou platformu.