zpět

Americká inflace pomohla koruně

15.11.2023

Nižší americká inflace pomohla koruně k ziskům. Šance na další zvýšení dolarových sazeb už je mizivá. Dnes průmyslová produkce z eurozóny a polská inflace.

Úterní obchodování se až do půl třetí odpoledne z pohledu koruny neslo v poklidném duchu, když domácí měna z ranní hodnoty 24,58 EURCZK zpevnila na 24,55 EURCZK. Poté byl ale zveřejněn výsledek americké inflace, která dopadla níže než se čekalo viz níže. Koruna reagovala posílením pod hranici 24,50 EURCZK a zisky až do dnešního rána z větší části udržela. Ve velmi podobném duchu se neslo obchodování s maďarským forintem a polským zlotým. Z obou zmíněných středoevropských zemí včera dorazily předběžné výsledky HDP za 3Q 2023 v meziročním vyjádření. Zatímco maďarská ekonomika poklesla 3. kvartál v řadě (tentokrát o 0,4 %), polská ekonomika dokázala po dvou „kontrakčních“ kanálech tentokrát o 0,4 % vzrůst.

Proti dolaru včera koruna dokázala posílit téměř o 50 haléřů na večerních 22,50 USDCZK. Důvodem bylo odpolední zveřejnění americké inflace (CPI). Ta byla za říjen reportována s hodnotou 3,2 % meziročního růstu, když se očekávalo 3,3 %. Jádrová inflace byla hodnotou 4,0 % také reportována o 10 bb. níže oproti očekávání. I ta cca 15 % šance, že by Fed na svém zasedání 13. prosince zvýšil sazby na dolaru, je po včerejším výsledku inflace už v podstatě nulová. Aktuálně se očekává, že až do května 2024 ponechá Fed sazby v pásmu 5,25 – 5,50 % a poté je začne pomalu snižovat. Před včerejším zveřejněním inflace se počítalo s utahováním měnové politiky Fedu nejdříve v červnu. Eurodolar se včera „posunul“ z ranní hodnoty cca 1,0700 EURUSD na večerní na 1,0880 EURUSD.

Více k očekávaným událostem ZDE