zpět

Americká inflace je nejvyšší za 39 let

10.12.2021

Inflace je bezpochyby nejdůležitější číslo, které trhy nyní sledují. Listopadová inflace se meziročně zvedla o 6,8 %. V USA se ceny zvedají nyní nejrychleji od června 1982.

Koncem listopadu došlo k prvnímu poklesu objemu pumpovaných do ekonomiky v rámci programu odkupu aktiv, čímž americký FED (obdoba ČNB) podporuje ekonomiku. Sazby jsou de facto na nule, a proto FED v minulosti přistoupil k tomuto stimulu.

Před měsícem FED avizoval, že začíná tlumit tento program a jeho konec by měl přijít v polovině roku 2022. Následovat by mělo zvýšení sazeb, ale inflace je zdá se poněkud prudší, než s jakou počítal FED. Tento fakt by mohl celý proces uspíšit a sazby by tak mohly jít nahoru už v první polovině příštího roku.


V nejbližší době bychom se mohli dočkat prvních reakcí centrálních bankéřů, které budou mít nejspíš výrazně jestřábí tón. Přestože dnešní číslo vyznívá skutečně hrozivě, trhy ho čekaly, a proto se nejedná o naprostou senzaci. Je tedy pravděpodobné, že se FED bude držet dosavadního jízdního řádku a sazby půjdou nahoru nejdříve po prázdninách 2022.