zpět

Americká ekonomika v prosinci vytvořila robustních 807 tisíc pracovních míst

5.1.2022

Optimistické odhady počítaly se čtyřmi sty nově vytvořenými pracovními pozicemi, realita je však více než dvojnásobná.

Jedná se o nejvyšší číslo za posledních sedm měsíců a dokresluje to celkový obrázek amerického trhu práce. Nejvíce nových míst vzniklo ve službách a pohostinství, a sice 246 tisíc. Z celkového počtu nových pozic jich vytvořily téměř 390 tisíc velké společnosti. Středním podnikům jde na vrub 214 tisíc a malé firmy najaly nových 204 tisíc pracovníků.

Přestože jsou čísla slušná, stále chybí vytvořit přibližně 4 mil. pracovních míst, aby se americký trh práce plně zotavil a dostal se na před covidové hodnoty. Další dílčí hodnoty dávají dobrou šanci. Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti průběžné klesá a dostal se již pod 200tisícovou hladinu. Tento údaj již má hodnotu jako v prvních měsících roku 2020, takže v ekonomice nezanikají místa tak rychle. Problém přetrvává v podobě dlouhodobě nezaměstnaných. Těch bylo minulý týden 1,7 mil, ale i tady jdou čísla dolů.


FED letos ukončí podporu ekonomiky, a právě díky slušné kondici trhu práce si může dovolit začít zvedat sazby ve snaze zkrotit inflaci.