zpět

Jüan

Čínský juan, známý také jako renminbi, je oficiální měna Čínské lidové republiky. Slovo "renminbi" doslovně překládáme jako "měna lidu". Vydávána a regulována je Čínskou lidovou bankou, která je centrální bankou země.

Historie čínského juanu

Čínský juan byl zaveden v roce 1948 jako náhrada za starou měnu, která byla využívána během období Republiky. Nová měna byla součástí komunistického plánu na oživení ekonomiky, která byla zdecimována válkou a inflací. Od té doby prošla měna několika změnami v následujících dekádách, včetně reevaluací a reformy v roce 1994, kdy byl zaveden moderní směnný kurz.

Symboly a jednotky čínského juanu

Čínský juan je značen jako CNY a jeho symbol je ¥. Yuan se dále dělí na 10 jiao a každý jiao se dále dělí na 10 fens.

Význam čínského juanu v globální ekonomice

Čínský juan hraje stále významnější roli v globální ekonomice. Čína je druhou největší ekonomikou na světě a její vliv na globální finance stále roste.

Nicméně, je tu několik kritických bodů, které omezují jeho globální přijetí:

Zajímavosti o čínském juanu

Jednou ze zajímavostí týkajících se čínského juanu je skutečnost, že mezinárodní měnový fond (MMF) zařadil v roce 2016 juan do svého koše rezervních měn SDR (Special Drawing Rights). To byl významný krok k mezinárodnímu uznání juanu jako světové měny.

Další zajímavostí je, že i přesto, že se Čína otevírá zahraničnímu obchodu a investicím, stále udržuje striktní kontrolu nad svou měnou. To je v kontrastu s mnoha dalšími zeměmi, které umožňují volný pohyb svých měn na globálních trzích.

Nakonec, stojí za zmínku, že ačkoli je čínský juan stále častěji používán v mezinárodním obchodě, jeho použití je stále omezeno v porovnání s jinými hlavními měnami, jako jsou dolar, euro, nebo jen.