zpět

Zářijová domácí nezaměstnanost zůstala na 3,6 %

9.10.2023

Podíl lidí bez práce v září stagnoval na 3,6 %. Problémy na trhu práce přetrvávají, přesto klady nízké nezaměstnanosti převažují nad riziky. Firmy však dlouhodobě nemají kde brát.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že nízká nezaměstnanost je výhrou, vše má dvě strany. Nízký počet lidí bez práce je určitě dobrým výsledkem, avšak firmy dlouhodobě nemohou obsadit volné pozice. Lidé se bojí změnit práci, což vede ke strnulosti domácího trhu práce.

V EU jsme dál na špičce, protože dle Eurostatu je domácí nezaměstnanost na 2,6 %, průměr EU je 5,9 %.

Propastný rozdíl mezi pohlavími zůstává, u žen je nezaměstnanost 4,2 % a u mužů 3,1 %, což je způsobeno přirozeným snížením počtu mužů bez práce vlivem sezónních prací, které v září pokračovaly.

Volných pracovních míst bylo v září 281 995, ale počet těch, kteří hledají práci bylo 263 020. Češi prostě nemají dlouhodobě o některé pozice zájem, a ty tak zůstávají neobsazené. Nepoměr mezi počtem lidí bez práce a volných míst ukazuje na pokles ekonomiky.

Ani další měsíce nepřinesou zásadní změnu. DNA problému je neochota Čechů se za prací stěhovat, problémy s bydlením a obecně ne příliš dobrý výhled ekonomické a finanční situace domácností i státu.