zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

18.5.2023

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v relativně užším pásmu 21,10 – 21,77 USDCZK, když měla domácí měna tendenci mírně ztrácet.

Měnový výbor americké centrální banky na svém posledním zasedání rozhodl o zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů do pásma 5,0-5,25 %. Doprovodné prohlášení guvernéra Powella však tentokrát neobsahovalo tradiční slova o dalším vhodném zvyšování sazeb, což naznačuje, že se skutečně jednalo o poslední zvýšení úrokových sazeb v tomto cyklu. Trhy nyní předpokládají, že Fed na svém příštím zasedání v červnu udrží úrokové sazby stabilní, přičemž první možné snížení sazeb by mohlo přijít už v září. Powell na tiskové konferenci také zdůraznil, že i přes zlepšení podmínek v bankovním sektoru je třeba věnovat pozornost jeho vývoji i v nadcházejících měsících. Powell také bohatě komentoval napjatou situaci na americkém pracovním trhu, což následně opět potvrdila i příchozí makrodata.

Trh práce ve Spojených státech totiž v uplynulém měsíci opět vykázal nečekaně silná data, kdy svým výsledkem překvapily oba sledované reporty ADP i NFP. ADP report mapující situaci v soukromém sektoru pracovního trhu ukázal na přírůstek 296 tisíc pracovních míst, což je výsledek výrazně nad očekáváním trhů, zároveň se jedná o nejvyšší hodnotu od července loňského roku. K tomu se připojil i více sledovaný NFP report nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, který v dubnu zaznamenal 253 tisíc nových pracovních míst, přičemž se čekal výsledek pouze okolo 180 tisíc. O tom, že americký pracovní trh zůstává i nadále velmi napjatý, hovoří i dubnová míra nezaměstnanosti, jež klesla z 3,5 % na 3,4 %, i když tržní konsenzus počítal s růstem na 3,6 %.

I přestože takto silná data z pracovního trhu představují určitou výhodu pro americkou ekonomiku, na druhé straně také mohou představovat větší riziko pro finanční trhy a snahy Fedu zkrotit růst spotřebitelských cen. Vyšší zaměstnanost znamená větší tlak na růst mezd a tím zvýšenou schopnost spotřebitelů utrácet, což přispívá ke zvýšení poptávky a tím následně i samotné inflace. Ta přitom v dubnu vykázala nejnižší hodnotu za poslední dva roky, kdy tempo růstu spotřebitelských cen kleslo v uplynulém měsíci na 4,9 % oproti 5 %, což byl výsledek, který překonal tržní očekávání. Meziměsíčně pak došlo k růstu cenové hladiny pouze o 0,4 %. Největší příspěvek v meziměsíčním srovnání přinesly náklady na bydlení, ojetá auta a růst ceny benzínu. Naopak ceny potravin rostly pomaleji než v předchozím měsíci. Jádrová složka inflace, která nezahrnuje volatilní položky typu potravin a energie, vzrostla meziročně o 5,5 %, což bylo v souladu s tržními odhady.

Bankovní rada České národní banky se na dubnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Je ale patrné, že „apetit“ se v bankovní radě mění, protože pro ponechaní sazeb hlasovali již pouze čtyři její členové. Tři členové byli pro zvýšení sazeb a dle slov guvernéra Michla i výrazněji než o 25 bb. Důvodem pro změnu názoru části bankovní rady je především vývoj cen mezd, které rostou rychleji, než ukazovala prognóza ČNB a také vyšší než očekávaný výkon domácí ekonomiky. Je tak šance, že by ČNB na zasedání plánovaném na 21. června po roce utáhla měnové podmínky. Proti tomuto scénáři ale do určitě míry hovoří vyšší než očekáváný meziroční pokles růstu dubnových spotřebitelských cen. Výsledku květnové inflace se dočkáme 12. června a ČNB tak na svém nadcházejícím jednání bude tento výsledek znát.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly smíšeně. Průmyslová produkce za březen v meziročním vyjádření vzrostla o 2,2 %, čekala se hodnota 1,9 %, meziměsíčně se její objem zvýšil o 1,7 %. Opět ale zklamání přinesl výsledek nových zakázek, které se snížily o 1,7 %. Zakázky ze zahraničí meziročně poklesly o 5 % a ani růst zakázek z tuzemska to výsledkem +5,6 % nedokázal „dorovnat“. V dalších měsících ale velké růsty domácího průmyslu nečekáme. Obchodní bilance se prezentovala třetím kladným saldem po sobě, když byla za březen zveřejněna s hodnotou +15,9 mld. CZK, což je nejlepší výsledek za dva roky. Vývoz se meziročně zvýšil o 7,7 % a dovoz o 0,4 %. Na pozitivním výsledku se podepsalo především zvýšení exportu aut o 37 %. Silná česká koruna exportérům do karet nehraje, řešením je fixace směnného kurzu, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu zlepšuje. Domácí maloobchodní tržby se v březnu meziročně propadly o 8,1 % a tržby tak tuzemským maloobchodníkům klesly již jedenáctý měsíc v řadě. Návrat ke kladným hodnotám zatím neočekáváme, spíše je reálné, že tržby budou maloobchodníkům meziročně klesat až do léta. Důvod vidíme především ve výrazném zdražení zboží a služeb, které jsou nuceni nakupovat v zásadě všichni (jídlo, energie, voda…) a na zbytné statky tolik prostředků nezbývá. Dubnová míra nezaměstnanosti se ve srovnání s březnem snížila o 10 bb. na 3,6 %, když Česká republika udržela místo premianta celé Evropské unie. Domácí míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. Počet volných pracovních míst se mírně zvýšil na 284.500, počet nezaměstnaných se naopak snížil na 261.700. Ani v dalších měsících nečekáme, že by se míra nezaměstnanosti měla začít zvyšovat, což bude vytvářet tlak na další růst mezd. V dubnu spotřebitelské ceny v ČR vzrostly meziročně o 12,7 %, počítalo se se zpomalením růstu pouze na 13,3 %. Domácí inflace tak zpomaluje stále rychleji, v březnu se cena spotřebitelského koše meziročně zvýšila o 15,0 %. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo především meziroční snížení cen elektřiny a plynu nákladů na dopravu. Tentokrát na zpomalování růstu cenové hladiny působila i cena potravin, když cena mouky, masa, mléka či vajec sice v meziročním srovnání stále roste, ale růst cen ve srovnání s březnem výrazně zpomalil. Naopak na zvyšování celkové cenové hladiny se podílel především oddíl bydlení (vodné a stočné, nájemné, nákupy tuhých paliv) a oddíl rekreace a kultury. Ve druhém pololetí by, především díky vysoké srovnávací základně, měly být poklesy růstu cen výraznější a během prázdnin by meziroční růst cenové hladiny měl být již jednociferný.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

21,75 22,00 21,95 22,30

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, síla a odhodlání ČNB intervenovat ve prospěch koruny, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, případné pády dalších bank v USA

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,10 – 21,77 USDCZK, když především v květnu měla domácí měna tendenci ztrácet.

V případě pokračujících ztrát je první technickou hranicí pro korunu úroveň 21,80 USDCZK v podobě klouzavého průměru SMA 100 (hnědá křivka). Následuje psychologická i technická hranice 22,00 USDCZK (červená přímka). Další v pořadí je Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) na 22,40 USDCZK. Poté by na domácí měnu „čekala“ krátkodobá hranice rezistence na 22,90 SDCZK (modrá úsečka).

V případě zisků představuje nejbližší technickou úroveň Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 23,6 (fialová přímka) na 21,50 USDCZK. Další v „pořadí“ je kombinace posledního dna a střednědobé hranice supportu / rezistence těsně pod 21,00 USDCZK (zelená přímka resp. oranžová polopřímka). V případě výraznějšího posílení by na nadále zpevňující korunu „čekala“ hranice 20,40 USDCZK (tyrkysová přímka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.