zpět

V regionu vládl polský zlotý, eurodolar stagnoval

19.12.2023

Česká koruna se během pondělí udržela téměř beze ztrát. Polský zlotý posbíral další zisky, forint naopak utrpěl nové ztráty. Eurodolar po nabitém minulém týdnu nejevil v pondělí známky výraznějších změn kurzu. Ruský rubl po nedávném dalším zpřísnění měnové politiky posiluje.

Koruna v pondělí začala výrazně ztrácet a zdálo se, že euro má hranici 24,60 EURCZK po delší době na dosah. Nakonec ale jednotná evropská měna svoje zisky ztratila a konec seance se opět nesl téměř na ranní hodnotě 24,48 EURCZK. Do toho koruna mírně ztratila vůči polskému zlotému, kde se na konci dne pohybovala na 5,66 PLNCZK a dnes ráno už je na 5,67 PLNCZK. Zlotý tak drží šňůru dlouhodobých úspěchů na tomto měnovém páru již 10 a půl měsíce, což odpovídá dlouhodobé prognóze ohledně sílící polské měny. Alespoň vůči forintu tak česká měna posílila a to na 15,68 CZKHUF. Pro dnešní očekáváme pohyb v pásmu 24,48 – 24,53 EURCZK.

Eurodolar včera předvedl po pestrých výkyvech minulého týdne poměrně nudný pat, který se točil většinou kolem hodnoty 1,092 EURUSD. Dopad zasedání obou centrálních bank již zřejmě vyprchal. Vůči české koruně předvedl dolar během pondělí v podstatě totožný scénář, jaký se děl ve stejný čas na měnovém páru EURCZK. Nejprve slibné zisky, pak jejich ztráta a zakončení dne téměř na ranních 22,42 USDCZK. Předvánoční klesající aktivita na trzích se začíná vkrádat i do dění na měnových párech…

Více k očekávaným událostem ZDE