zpět

V době, kdy se soudní proces blíží ke konci, žalobci tvrdí, že Bankman-Fried vytvořil

2.11.2023

Americká vláda viní zakladatele FTX z krachu jeho kryptoměnového impéria.

Kryptoměnové impérium Sama Bankmana-Frieda bylo "pyramidou hrou", která skrývala plán na krádež miliard dolarů od zákazníků jeho burzy FTX, tvrdí američtí žalobci v závěrečných řečech trestního procesu s bývalým magnátem v New Yorku.

Ve středu dopoledne asistent amerického prokurátora Nick Roos ukázal na 31letého obžalovaného a řekl: "Tento muž, Samuel Bankman-Fried," byl zodpovědný za nájezd na účty vkladatelů FTX za účelem provedení řady riskantních investici, splácení úvěrů a nákupu nemovitostí.

"Utrácel peníze zákazníků a lhal o tom," dodal Roos a tvrdil, že Bankman-Fried a jeho společnost se v reklamách s celebritami Larrym Davidem a Tomem Bradym propagovali jako "nejbezpečnější a nejjednodušší způsob nákupu kryptoměn".

Tyto výroky byly závěrem pětitýdenního svědectví, které osvětlilo vnitřní fungování společnosti FTX, jež loni v listopadu zkrachovala s bilanční dírou 8 miliard dolarů. Bankman-Fried se k obviněním, která proti němu byla vznesena, včetně podvodu a praní špinavých peněz, přiznal a v případě odsouzení mu hrozí desítky let vězení.

Před dvanáctičlennou porotou vypovídali bývalí vedoucí pracovníci burzy a jejího přidruženého hedgeového fondu Alameda Research, včetně spolupracujících svědků Caroline Ellisonové, Garyho Wanga a Nishada Singha. Ti obvinili Bankmana-Frieda, že jim dal pokyn, aby umožnili tajně vybírat až 65 miliard dolarů z prostředků zákazníků FTX.

Bankman-Fried pod přísahou vypověděl, že se o zpronevěře peněz poprvé dozvěděl měsíc před zánikem společnosti FTX. Většinu své výpovědi věnoval tvrzení, že složitost řízení rizik společnosti FTX a Alameda znemožňovala, aby byl jediný člověk plně informován.

Roos se ve své závěrečné řeči pokusil tato tvrzení vyvrátit. "Nejde o složité otázky kryptoměn, nejde o zajištění... jde o lži, jde o krádež, jde o chamtivost," nechal se slyšet. "Vzal peníze, věděl, že je to špatné, a přesto to udělal."

Tvrdil, že Bankman-Fried "si myslel, že se z toho vykecá", a zdůraznil, že bývalý miliardář "nemusel v tomto procesu svědčit", ale "vyprávěl příběh a lhal vám".

Roos uvedl, že zatímco obžalovaný byl při výslechu vlastním právníkem plynulý, při křížovém výslechu "byl jiným člověkem" a "nepamatoval si jediný detail" o údajném schématu, přičemž 140krát tvrdil, že si nemůže vzpomenout na podrobnosti.

"Ke každé otázce přistupoval tak, že nahoře je dole a dole je nahoře," řekl.

Státní zástupce citoval důkazy předložené v průběhu vládního řízení, jako jsou "tajné tabulky" připravené Ellisonem s alternativními rozvahami, které měly být poskytnuty investorům a které zakrývaly rozsah použití prostředků zákazníků FTX, a zřízení úvěrové linky pro společnost Alameda, která jí umožňovala "neomezené rozkrádání".

Roos dále uvedl, že pokud bychom věřili Bankman-Friedově verzi událostí - že provozoval dva úspěšné podniky, ale že ho zaskočil pokles na trzích s kryptoměnami a pomlouvačná kampaň konkurenční společnosti Binance - "museli bychom věřit, že obžalovaný... který vystudoval Massachusettský technologický institut byl ve skutečnosti bezradný."

Roos uvedl, že Ellison, Wang a Singh, kteří se všichni přiznali k podvodu, vyvrátili Bankman-Friedův příběh, a připomněl porotě, že "pokud věříte, že byť jeden z těchto svědků mluví pravdu... obžalovaný je vinen".

Očekává se, že Bankman-Friedovi obhájci přednesou své závěrečné řeči později ve středu. Poté, co obě strany skončí, začne porota jednat.