zpět

Tuzemská makrodata ve stínu prognóz z Fedu

12.3.2024

Česká koruna včera i přes pozitivní výsledek domácí inflace ve finále nijak neoslabila, tendence byly během dne spíše opačné. Polský zlotý pokračuje dlouhodobě v úspěšném tažení proti českému sousedovi. Na hlavním měnovém páru nedošlo včera k žádné větší změně. Ruskému rublu se nadále daří držet pod rezistentním pásmem 92 - 93 USDRUB.

Pondělní obchodování se neslo na české koruně navzdory výsledku domácí inflace, která meziročně spadla na 2 %, na vlně dozvuků posledních vyjádření Fedu ohledně snižování sazeb na dolaru. Česká koruna se tak sice dostala i pod hranici 25,25 EURCZK, na konci seance své zisky ale odevzdala a opět se pohybovala kolem ranní hodnoty 25,33 EURCZK. Podobně česká měna odevzdala během dne i své zisky vůči maďarskému forintu, který si uhájil v podstatě ranní hodnotu 5,58 CZKHUF a zbrzdil tak už měsíc trvající úspěšnou formu koruny na tomto měnovém páru. Ve vztahu s polským zlotým koruna ztrácela a propadla se na 5,91 PLNCZK a s výjimkou léta 2023 tak česká měna vůči té polské už více než rok výrazně oslabuje. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 25,25 – 25,35 EURCZK.

Eurodolar sice nezažil včera nějaké dramatické výkyvy, ale americká měna se přece jen dostala na výhodnější hodnotu, seanci uzavírala na 1,092 EURUSD. Podobně dolar mírně posílil i proti české koruně, kde zpevnil na 23,17 USDCZK. Už měsíc v kuse ale na tomto měnovém páru sledujeme soustavné úspěchy naší domácí měny, která úspěšně „slézá“ z hodnot výrazně přes 23,50 USDCZK z poloviny letošního února.

Očekávané události