zpět

Tahounem říjnového zahraničního obchodu byla auta

7.12.2023

Zahraniční obchod za říjen vykázal přebytek 12,8 mld korun. Přestože je obchodní bilance kladná, důvod k radosti to příliš není.

Domácí obchodní bilance je v nelichotivé situaci. Samotné saldo zahraničního obchodu je sice kladné, ale jen díky slušnému přebytku obchodu s auty. Celkově šel export nahoru o 3,8 % a dovoz klesl o 5,7 %. Obchod s motorovými vozidly předčil očekávání, když meziročně vzrostl o 38,5 mld. korun.

Koruna v posledních dnech posiluje a dnes se obchoduje v pod 24,30 EURCZK. Obecně je domácí měna stále poměrně silná, což nahrává importérům, kteří za vyvezené zboží nakupují cizí měnu levněji. To se může změnit už krátce před Vánocemi, kdy ČNB může snížit sazby. Zatím je však pravděpodobnější, že ke snížení dojde až na únorovém zasedání, kvůli stále vysoké inflaci.

Naopak obchodní bilanci dolů táhnul obchod s počítači, který se dostal do deficitu 2,9 mld. korun. Přebytek obchodní bilance se státy EU se zvedl o 3,1 mld. korun a deficit se státy mimo EU se snížil o 35,2 mld. korun.