zpět

Spotové Bitcoin ETF udělaly významný dojem, dosahujíc objemu 4,5 miliardy dolarů při svém debutu

12.1.2024

První obchodní den pro spotové Bitcoin ETF přinesl objemy přesahující 4,5 miliardy dolarů. iShares Bitcoin Trust od BlackRocku vedl s objemem přesahujícím 1 miliardu dolarů, zatímco Grayscale a Fidelity také zaznamenaly významnou obchodní aktivitu. Dopad těchto ETF na nákupy podkladových Bitcoinů bude jasnější v následujících dnech. Mezitím trh očekává potenciální přesun od futures-based expozice k Bitcoinu k dostupnějším spotovým možnostem

Vysoko očekávaný debut nové kolekce Bitcoin (BTC) exchange-traded funds (ETFs) začal s velkým zájmem, přičemž ETF od BlackRocku, Grayscale a Fidelity se staly průkopníky v oblasti objemů obchodování. Nicméně jeden poskytovatel čelil neočekávanému zpětnému ránu

BlackRockův iShares Bitcoin Trust vede

Na základě dat shromážděných Cointelegraphem z Yahoo Finance překročil celkový objem přes 10 spotových Bitcoin ETF na první den obchodování ohromující částku 4,5 miliardy dolarů. Mezi nově uvedenými fondy ukradl show BlackRockův Bitcoin ETF, iShares Bitcoin Trust (IBIT), generující přes 1 miliardu dolarů objemu. To představovalo přibližně 22% celkového objemu všech spotových Bitcoin ETF podle Yahoo Finance. Navzdory tomuto úspěchu iShares Bitcoin Trust zaznamenal pokles o 4,69% ve svém debutovém dni.

Fidelity a ETF od společnosti Grayscale soutěžily o prvenstvíSpotový Bitcoin ETF od Fidelity rovněž silně vstoupil na trh s impresivním objemem obchodování kolem 685 milionů dolarů ve svém prvním dni. Mezitím Bitcoin Trust od Grayscale (GBTC) zaznamenal celkový objem 2,2 miliardy dolarů, pevně si upevňující svou pozici mezi nejlepšími.
Je důležité poznamenat, že ETF BTC od Hashdexu nezačal obchodovat podle plánu 11. ledna. Ačkoliv Komise pro cenné papíry a burzy schválila 19b-4 podání od Hashdexu k uvedení svého spot ETF produktu na burze v USA, SEC neudělila účinnost jejich formuláři S-1. V důsledku toho fond "DEFI" od Hashdexu nadále obchoduje pouze jako futures-based ETF. Navíc Hashdex objasnil, že jejich fond neobsahuje žádné spot Bitcoin v portfoliu.
Je důležité si uvědomit, že obchodní objem zahrnuje jak přílivy, tak odtoky, takže neposkytuje úplný obraz nákupních a prodejních aktivit během dne.

Chování investorů a důsledky

Analytik ETF od Bloomberga Eric Balchunas naznačil, že značná část obchodní aktivity kolem GBTC zahrnovala prodeje, protože investoři přecházeli z fondu a přesouvali se k novějším a levnějším možnostem od BlackRocku a Fidelity. Jeho kolega James Seyffart sdílel podobný názor, naznačujíc, že obchodní objem v GBTC pravděpodobně vykompenzoval podstatnou část ostatních nákupních aktivit.

Navíc ETF ProShares Bitcoin Strategy zažil rekordní obchodní aktivitu, přesahující 2 miliardy dolarů celkového objemu ve svém prvním dni. Tento nárůst obchodování je pravděpodobně převážně tvořen prodeji, jak investoři přecházeli z futures-based expozice k Bitcoinu k cenově výhodnější a méně volatilní spotové expozici, kterou nabízely nově spuštěné ETF.

Podle Timothyho Petersona, investičního manažera v Cane Macro, nákupní aktivity napříč všemi ETF naznačují, že je třeba zakoupit přibližně 47 000 Bitcoinů v hodnotě kolem 2,1 miliardy dolarů za současných cen. Nicméně vzhledem k tomu, že průměrný denní objem obchodování s Bitcoinem činí 500 000 mincí, se zdá, že dopad na likviditu z těchto aktivit ETF je minimální.

Eric Balchunas naznačil, že by mohlo trvat až do rána 13. ledna, než investoři odhadnou dopad těchto ETF na skutečné nákupy Bitcoinu. Tato doba čekání by měla poskytnout jasnější obraz o spotových přítocích.