zpět

Sníží dnes ČNB sazby?

21.12.2023

Pozornost dnes bude upřena k ČNB. Ta bude dnes rozhodovat o nastavení měnové politiky, změna sazeb se rozhodně nedá vyloučit. Sazby jsou již rok a půl beze změny (od konce června 2022).

Nejsledovanější domácí událostí dnes bude zasedání ČNB. Ta bude dnes rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Na trhu převládá přesvědčení, že bankovní rada již dnes přistoupí ke snížení úrokových sazeb o 25 bodů na 6,75 %. Důvodem by měl pokles inflace (7,3 % v listopadu) a slabší data z domácí ekonomiky, která by již potřebovala podpořit uvolněnější měnovou politikou. 

Na druhé straně ale panuje poměrně velká nejistota, s jakými cenami vstoupí obchodníci do nového roku a jak se ve spotřebitelských cenách projeví nárůst cen regulované složky energií. Takže je otázka, jestli přece jen bankéři nepočkají na příští zasedání. To se koná 8. února, kdy sice ještě nebudou známa oficiální lednová data inflace, ale obrázek o vývoji cen již bude jasnější. Otázkou také zůstává, zda budou chtít bankéři se sazbami hýbat těsně před Vánocemi, kdy již na trhu klesá likvidita a změna sazeb může přinést větší výkyvy v kurzu koruny než při obvyklé likviditě.

Na posledním zasedání hlasovali pro snížení sazeb pouze 2 bankéři, dnešní hlasování bude zřejmě těsnější. Pokud ale dnes zůstanou sazby beze změny, pak v únoru může přijít výraznější snížení o 50 bodů. 

Vzhledem k tomu, že trh spíše počítá se snížením sazeb, tak případné ponechání sazeb beze změny by mohlo přinést posílení koruny. 

Koruna ostatně mírně posílila již včera odpoledne, kdy se kurz dostal těsně pod hladinu 24,50 EURCZK, kde se nachází i dnes ráno.