zpět

Řecká inflace roste

10.6.2025

Ceny v Řecku nabírají na síle a v květnu šly meziročně nahoru o 2,5 %. Přesto se jedná o slušný výsledek. V oblasti zadlužení je Řecko stále strašákem.

Ceny v Řecku sice rostou, ale květnový výsledek byl prakticky střední hodnotou pásma, ve kterém se inflace pohybuje poslední dva roky a není výrazně odlišná od zbytku Evropy. Nejrychleji rostly ceny v oblasti hotelnictví a pohostinství, u oděvů a obuvi, bydlení či potravin. U dopravy šly ceny dokonce dolů, takže celkový obrázek je velmi podobný jako např. v ČR.

V případě Řecka je ale vše trochu jiné a na vše je pohlíženo optikou nejzadluženější země, které celá Evropa odpustila dluhy. Jak si tedy země oliv a ostrovů stojí? Odpovědí je, že to není vůbec špatné. Ještě v roce 2008 činilo zadlužení Řecka vůči HDP necelých 110 %. V dalších letech se schodky veřejného rozpočtu vydaly jedním směrem a v roce 2020 činilo zadlužení 210 %. Následovaly roky covidových výdajů, které situaci nepomohly, takže dluh šel na 233 %. V roce 2022 to už bylo 178 %, v roce 2023 bylo Řecko pod hladinou 170 % a loni se dokonce dostalo na 154 %. Jen dodejme, že ČR patří v této oblasti k těm velmi úspěšným zemím se zadlužením vůči HDP pod 45 %.

Průměrné zadlužení zemí v EMU, tedy všech zemí platící eurem, bylo ke konci loňského roku necelých 88 %. Pro srovnání, Německo mělo veřejný dluh vůči HDP na úrovni 62 %, USA měly dluh 125 % a pokud bychom u Číny započetli všechny závazky, pak se dostaneme na 124 % HDP. Nutno však dodat, že v případě USA, Číny a obzvláště Ruska se uváděná čísla velmi liší.