
Průmysl v březnu rostl, nedařilo se však produkci automobilů
Z pohledu výroby se situace v průmyslu v březnu, stejně jako v celém 1. čtvrtletí, mírně zlepšovala. Trendově dochází k opatrnému růstu produkce, který jsme naposledy viděli ke konci roku 2023. Příliš se v březnu naopak nedařilo automobilovému sektoru. Navzdory nadějnému začátku letošního však podle mě zatím v případě průmyslu přílišný optimismus není na místě. Údaje z letošního 1. čtvrtletí totiž nejsou zatížena cly, která mohou exportní výrobní sektor negativně zasáhnout v dalším průběhu letošního roku.
Průmyslová produkce (březen 2025)
Průmyslová produkce v březnu oproti dubnu vzrostla o 0,4 % a v meziročním srovnání o 1,4 %. Růst v březnu zaznamenaly i nové zakázky, které v meziměsíčním srovnání vzrostly o 2,1 % a oproti loňskému březnu o 0,9 %.
Z pohledu výroby se situace v průmyslu v březnu, stejně jako v 1. čtvrtletí, mírně zlepšovala. Trendově dochází k opatrnému růstu produkce, který jsme naposledy viděli ke konci roku 2023. Výroba rostla i ve velkých odvětvích zpracovatelského průmyslu, když konkrétně v březnu bylo vidět výraznější zlepšení např. ve strojírenství (+4,1 % m/m) a oproti loňskému prosinci je strojírenství v plusu o 9,3 %. Oživení hlásí i nové zakázky, které rostly meziměsíčně jak v únoru, tak i nyní v prosinci. V případě strojírenství v březnu meziměsíční růst nových zakázek dokonce o 6 %.
Příliš se v březnu naopak nedařilo automobilovému sektoru. Výroba motorových vozidel v březnu oproti únoru poklesla o 2,2 % a v meziročním srovnání o 2 %. Nové zakázky v automotive v březnu -3,0 % m/m a -4,8 % r/r (v případě nových zakázek obojí sezónně očištěno a v běžných cenách). Dobře je tento vývoj vidět i na mezikvartálním srovnání. V 1. čtvrtletí 2025 oproti 4. čtvrtletí 2025 produkce motorových vozidel poklesla o 1,7 %, zatímco ve zpracovatelském průmyslu došlo ve stejném období k růstu o 0,9 %. V neposlední řadě byla produkce motorových vozidel v letošním 1. čtvrtletí nejslabší za poslední dva roky. Zároveň platí, že automobilový průmysl částečně doplácí na poměrně vysokou srovnávací základnu z loňského roku.
Navzdory nadějnému začátku letošního však podle mě zatím v případě průmyslu přílišný optimismus není na místě. Údaje z letošního 1. čtvrtletí totiž nejsou zatížena cly, která mohou exportní výrobní sektor negativně zasáhnout v dalším průběhu letošního roku. Nelze navíc vyloučit, že opatrné oživení průmyslu zkraje roku bylo taženo právě efektem předzásobení se před tím, než dojde k nárůstu obchodního protekcionismu. Český výrobní sektor je silně svázán s Německem a dalšími zeměmi EU. V případě, že se bude efektivní celní sazba na dovoz do USA pohybovat lehce nad 10 %, tak se k pokračujícímu oživování zpracovatelského průmyslu stavím dost rezervovaně.