zpět

Průměrný Rus bere 27 500 korun

2.9.2022

Obrázek ruské ekonomiky dostává od začátku války na Ukrajině hluboké šrámy. Rusové neutrácejí, reálné příjmy jdou dolů a HDP klesá. Sankce západu na Rusko nesou své ovoce.

Červencový výsledek HDP vykázal propad ruské ekonomiky meziročně o 4,3 % a jedná se tak o čtvrtý měsíc v řadě, kdy ekonomika největší země světa klesá. Pravdou je, že trhy počítaly s hlubším pádem a oproti červnu se jedná o zmírnění propadu, ale i tak je tempo poklesu rychlé. Navíc platí fakt, že za prvních sedm měsíců se ruská ekonomika propadla o 1,1 %.

Ani ostatní dílčí data nevyznívají příliš dobře. Červnové reálné mzdy meziročně klesly o 3,2 %, zatímco nominální mzda vyskočila o 12,2 %. Každému je jasné, že prohlášení V. Putina o nulové inflaci jsou naprosto irelevantní. Průměrný Rus bere 66 572 rublů, což je necelých 27 500 korun.

Jestliže klesají reálné mzdy a za svou práci si Rusové koupí stále méně a méně, není divu, že maloobchodní prodeje jdou dolů. V červenci meziročně klesly o 8,8 %. Rusové tak obracejí každý rubl a jsou nuceni výrazně přehodnocovat své nákupní návyky.

Při pohledu na grafy většiny ukazatelů je jasné, že dělící moment je začátek ruské agrese na Ukrajině. Bagatelizování této skutečnosti je vědomé přehlížení faktů. Ruští spotřebitelé a firmy doplácejí na válku a sankce západu nesou své ovoce. Dopadají však zejména na běžné Rusy a jejich situace nemá v dohledné době dobré řešení.