
Pro stabilitu sazeb na květnovém zasedání ČNB hlasoval J. Kubíček
Navzdory tomu, že ČNB na začátku května sazby snížila, však všichni členové bankovní rady souhlasili s tím, že je potřeba držet měnovou politiku i nadále mírně restriktivní a se snižováním úrokových sazeb postupovat opatrně.
Záznam z květnového zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), na kterém byly sníženy úrokové sazby o 25 bodů (pokles hlavní sazby ze 3,75 % na 3,50 %), ukázal, že pro stabilitu sazeb hlasoval J. Kubíček, zatímco zbylých šest centrálních bankéřů hlasovalo pro snížení sazeb. Kubíček své rozhodnutí opíral o vyšší jádrovou inflaci, růst nemovitostních úvěrů, celoevropskou tendenci rozvolňování fiskálních pravidel a celkově podle něj tuzemská ekonomika stále ještě potřebuje mírně restriktivní měnovou politiku.
Navzdory tomu, že ČNB na začátku května sazby snížila, však všichni členové bankovní rady souhlasili s tím, že je potřeba držet měnovou politiku i nadále mírně restriktivní a se snižováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Proinflační rizika se totiž i nadále koncentrují do několika oblastí. Jedná se především o vyšší růst cen sužeb, případný dodatečný růst celkových výdajů veřejného sektoru, rychlejší růst mezd a v neposlední řadě rychlejší úvěrová dynamika na realitním trhu. Dopad případné eskalace obchodních válek do inflace je podle ČNB nejistý.
Výhled ohledně cel je však od pondělí (12/5) přeci jen trochu optimističtější poté, co se USA a Čína dohodly na jejich výrazném snížení. Zatím tedy na 90 dní, během kterých se bude dále jednat. USA bude na čínský dovoz uplatňovat celní sazbu ve výši 30 % a Čína v opačném gardu 10 %. Zároveň samozřejmě ještě nyní nevíme, jak se dohodnou USA s EU, když D. Trump se k EU nevyjadřuje zrovna lichotivě. Další otázkou je, jak to bude vypadat s celní politikou USA po vypršení 90denního zjemnění v případě, že se USA s hlavními obchodními partnery nedohodnou nebo dohodnou jen částečně.
Co dále očekávat od bankovní rady ČNB? Centrální bankéři si nezavírají dveře k případnému dalšímu snižování sazeb v průběhu letošního roku, ale z jejich komunikace zároveň jednoznačně vyplývá, že budou postupovat ještě opatrněji než v posledních šesti měsících. Osobně předpokládám, že se do konce roku ČNB ještě sazby sníží v souhrnu o 50 bodů a hlavní se sazba se tak dostane na 3 %. Koruna je zatím v první polovině května stabilní v rozmezí 24,90 – 25 EURCZK, když výraznější dopad na českou měnu nemělo ani samotné zasedání ČNB, ani dnešní zveřejnění záznamu z jednání bankovní rady. Aktuální kurz koruny zde.