zpět

Přidej cihlu k cihle, postav třeba zeď

18.3.2024

České stavebnictví zaostává za Evropou, nedaří se ani tuzemskému průmyslu. Ekonomické výsledky v USA jsou poměrně příznivé.

Česká koruna se v pátek držela při síle a to i navzdory nepříliš vydařeným číslům z domácího průmyslu a stavebnictví. V lednu došlo k dalšímu meziročnímu propadu stavební produkce a to o 5,9 procenta. České stavebnictví tak klesá ke dnu stále prudčeji a ještě nenalezlo pevnou půdu pod nohama. V loňském roce bylo vydáno nejméně stavebních povolenek od roku 2015 a celý sektor zaznamenal pokles o 2,6 %. To nás staví do velmi nepříznivého světla ve srovnání se zbytkem Evropy, kde naopak za stejné období zaznamenali růst o 2,4 procenta. Budiž nám aspoň k dobru, že si stavební činnost meziměsíčně polepšila o celé jedno procento. Pravou nohou do nového roku nevykročil ani tuzemský průmysl. Namísto očekávaného meziročního růstu o 2 procenta domácí výroba stagnovala. Meziměsíčně se tuzemská produkce propadla dokonce o 2,3 procenta. Situace v českém průmyslu zůstává nadále napjatá hlavně z důvodu vysokých cen energií a těžkostí německých průmyslníků... Euro se prodávalo za 25,10 až 25,21 EURCZK.

Odpoledne patřilo makrodatům z USA, dorazily výsledky průmyslové produkce, spotřebitelský sentiment a inflační očekávání. Zveřejněné výsledky poukázaly na meziměsíční nárůsty v průmyslové výrobě i ve zpracovatelském průmyslu, to vše s mírným zhoršením využité kapacity. Index Michiganské univerzity měřící náladu spotřebitelů si během března mírně pohoršil, když se z hodnoty 76,9 dostal na 76,5 bodu. Očekávalo se zvýšení krátkodobých inflačních očekávání, to se však nepotvrdilo a tyto zůstaly na stejné úrovni jako minulý měsíc, tedy 3 procenta. Střednědobá inflační očekávání jsou prozatím také beze změny, nastaveny na 2,9 %. Eurodolar v pátek nenašel svého jednoznačného vítěze, kurz se v průběhu dne pohyboval mezi 1,089 až 1,087 EURUSD.

Očekávané události