zpět

Polská centrální banka zvedá základní sazbu na 2,25 %

4.1.2022

Dnes odpoledne proběhlo zasedání polské centrální banky, na kterém bankéři rozhodli o zvýšení sazeb. Jedná se už o čtvrté po sobě jdoucí utažení měnových podmínek.

Polská inflace v prosinci meziročně nejspíš vzroste o více než 8 %, což je daleko nad cílem NBP. Odhady trhů dokonce hovoří o růst cen o 8,3 %. Nejen že ceny rostou, ale zdražování zboží na pultech obchodů navíc zrychluje, takže centrální bankéři nemohou jinak. 

Kurz zlotého již plně absorboval dnešní zvýšení sazeb, protože rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním. Velká reakce proto nepřišla a zlotý se bezprostředně po zasedání obchoduje na 4,5700 EURPLN a 5,40 PLNCZK.


NBP je ve stejné situaci jako centrální bankéři ostatních zemí V4. V případě ČR i Maďarska je postup centrálních bank stejný – zvedání sazeb. Bohužel bez ohledu na fakt, že inflace je z velké části dovezená a že to kvůli zdražení úvěrů a hypoték může podkopnout nohy křehkému ekonomickému růstu. Neustálé prudké utahování měnových podmínek povede ke zdražení hypoték, omezení dostupnosti spotřebitelských úvěrů i půjček firmám na investice.