zpět

Nůžky mezi cenou nafty a benzínu v ČR se dál rozevírají

27.2.2023

Na přelomu ledna a února cena benzínu na českých čerpacích stanicích poprvé od června 2022 vyskočila nad cenu nafty. Zatímco cena benzínu klesá, nafta doslova letí dolů.

Jestliže benzín mohou čeští řidiči pořídit v průměru za 37,60 koruny za litr, za litr nafty zaplatí jen 36,34 korun a ceny dál klesají. To koresponduje s cenou ropy na světovém trhu, jejích hodnota balancuje na hranici 82,50 USD/barel.

Hlavním důvodem pádu cen ropy, ale i pohonných hmot na českých čerpacích stanicích je pokles poptávky. Světová i česká ekonomika rostou výrazně pomaleji, než tomu bylo před rokem. Domácí ekonomika v posledních čtvrtletí vzrostla meziročně pouze o 0,4 %, oproti třetímu čtvrtletí dokonce klesla o 0,3 %, což znamená, že jsme technicky v recesi. I když pád ekonomiky není nikterak dramatický, na poptávce se projevuje. Mezi hlavní důvody poklesu poptávky patří i blížící se konec zimy, protože nafta, resp. topný olej, je stále v části Evropy využíván jako ztroj tepla.

Dalším důvodem pádu cen pohonných hmot je skutečnost, že válka na Ukrajině se dostala do útlumu. Dá se čekat, že s příchodem teplých měsíců se tento faktor svou vyšší intenzitou vrátí a válka se bohužel opět více rozeběhne.

Nelze čekat, že by se nízké ceny dlouhodoběji udržely a předpokládáme, že se průměrné ceny benzínu i nafty mohou opět přiblížit 40korunové hranici.