zpět

Nejlepší výsledek zahraničního obchodu za téměř dva roky

6.4.2023

Zahraniční obchody v ČR potvrdil velmi slušný výsledek z minulého měsíce. Podle nejnovějších čísel z ČSÚ totiž v únoru dosáhl přebytku 14,3 mld korun. Lepší číslo jsme měli naposledy v dubnu 2021.

K dnešními výsledku pozitivně přispěl tahoun domácí ekonomiky, a sice automobilový průmysl. Export aut vzrostl o 21,8 mld. korun. Nedařilo se obchodu s počítači a elektronickými přístroji. Vadou na kráse je fakt, že před rokem produkce aut byla velmi nízká kvůli zpožděným dodávkám komponentů.

Export meziročně vzrostl o 9,9 % a dovoz o 3,3 %.

ČNB ještě možná neřekla se sazbami poslední slovo. Pokud inflace nebude zpomalovat dost rychle, pak čeští centrální bankéři mohou přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb. I když tato varianta není příliš pravděpodobná, na posledním zasedání ji guvernér A. Michl připustil. To by znamenalo další posílení koruny.

Ta zatím nedělá exportérům zásadní problémy. Pokud totiž vývozce inkasuje cizí měnu za své exportované zboží, musí ji směnit do korun a v případě silné domácí měny dostane méně. Proto silná koruna může podlamovat nohy exportu.

To se však zatím neděje a jedním z faktorů proč se českým vývozcům a dovozcům daří je, že se firmy naučily pracovat dobře s kurzovým rizikem a zajišťovat se proti nechtěnému pohybu kurzu koruny.