zpět

Nejistota v ČNB pomáhá koruně

23.11.2023

České koruně se včera dařilo. Vůči euru posílila o téměř 10 haléřů ke 24,45 EURCZK.

Česká koruna si během včerejšího obchodování polepšila, z ranních úrovní kolem 24,53 EURCZK posílila ke 24,45 EURCZK. Koruně pomohla jednak pozitivní nálada na světových trzích, jednak zřejmě i rozhovor Karin Kubelkové z ČNB pro Seznam zprávy.

Ta v rozhovoru pro Seznam zprávy zmiňuje řadu nejistot, která nyní vstupuje do rozhodování ČNB o nastavení měnové politiky. Mezi ně patří zejména vliv lednového přecenění na inflaci, nejistoty ohledně mzdových vyjednávání i kolem cen energií. Podobné nejistoty již dříve zmiňovala i Eva Zamrazilová, která navíc uvedla, že na druhé straně je riziko, že vysokými sazbami zbytečně přiškrtí ekonomiku, nicméně dopad do HDP by prý byl minimální.

Opakovaně zmiňovaná nejistota v ČNB ohledně lednového přecenění tak zvyšuje pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB počká se snižováním sazeb až na únorové zasedání (na kterém sice ještě nebudou známa oficiální čísla z ČSÚ za leden, ale přece jen bude jasněji).

Dnešní den koruna zahajuje dalším mírným posílením ke 24,40 EURCZK. Futures na evropské akcie jsou spíše taky v plusu, ale celkově dnešní den na trzích bude poznamenán absencí amerických obchodníků, kteří se dnes budou místo obchodování věnovat pečení krocana.

Před dnešním dnem Díkůvzdání ale byli američtí obchodníci naladěni celkem pozitivně, k tomu pomohla i opětovně dobrý data z amerického trhu práce. Horší čísla objednávek zboží dlouhodobé spotřeby pak náladu na trzích nezkazila. Dolar z toho profitoval růstem k 1,0850 EURUSD, do dnešního rána se ale vrátil nad hladinu 1,0900 EURUSD. Vůči koruně se dnes ráno obchoduje na 22,35 USDCZK.