
Meziroční inflace v dubnu potvrzena na 1,8 %
Výrazné zpomalení dubnové inflace bylo způsobeno několika faktory. Vyšší cenové tlaky nadále přetrvávají ve službách. Navzdory řadě rizik předpokládám, že se bude celková meziroční inflace v nadcházejících měsících pohybovat v širším okolí 2 %.
Spotřebitelská inflace (duben 2025) - finálně
Dubnová spotřebitelská inflace byla Českým statistickým úřadem (ČSÚ) potvrzena na -0,1 % m/m a +1,8 % r/r, zatímco ještě v březnu meziroční růst činil 2,7 %.
Výrazné zpomalení dubnové inflace bylo způsobeno několika faktory. Za prvé v dubnu oproti březnu došlo k výraznějšímu poklesu cen v oddílu alkoholické nápoje a tabák a rovněž i v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje. To se promítlo i do citelného zvolnění na meziroční bázi, když růst cen potravin zpomalil na 4,0 % z březnových 5,9 %. Ceny potravin zůstanou rozkolísané i v dalších měsících a vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši (16,1 %) budou přispívat k volatilnější celkové inflaci. Za druhé meziroční zpomalení inflace bylo způsobeno i vysokou statistickou základnou z loňského dubna, když loni v dubnu došlo především ke skokovému zdražení potravin. Za třetí v dubnu sice došlo k poměrně citelnému zpomalení meziroční inflace pod 2% inflační cíl České národní banky (ČNB), ale v jádrové složce inflace v dubnu de facto stagnovala (v březnu 2,5 % r/r), takže pro bankovní radu ČNB se v zásadě nic moc nemění.
Vyšší cenové tlaky nadále přetrvávají ve službách. V dubnu ceny služeb vzrostly o 0,2 % m/m a o 4,7 % r/r. Oproti tomu ceny zboží poklesly o 0,3 % m/m a meziroční růst zpomalil na 0,2 %. V rámci jádrové složky inflace v dubnu dále zrychlovalo tzv. imputované nájemné (+0,4 % m/m a +4,1 % r/r). Rovněž inflace u stravovacích služeb (+4,7 % r/r) a ubytovacích služeb (+8,2 % r/r) zůstává vysoká.
Navzdory řadě rizik předpokládám, že se bude celková meziroční inflace v nadcházejících měsících pohybovat v širším okolí 2 %. Na začátku letošního roku se meziroční inflace pohybovala v rozmezí 2,7 – 2,8 %. Ve druhé polovině letošního roku lze podle mě přeci jen očekávat stabilizaci inflace kolem 2 % nebo i lehce níže. Tento předpoklad je založen na tom, že v dalším průběhu letošního roku dojde ke zpomalení světové i české ekonomiky v návaznosti na americká cla, což se mimo jiné promítne i přetlakem dovozu zboží z Číny do EU. Ceny zboží tak zůstanou utlumené, podobně jako ropa a tím pádem i ceny pohonných hmot. Se slabším hospodářským růstem a restriktivnější měnovou politikou by měla pozvolna ustupovat zatím stále vyšší inflace ve službách. V souhrnu za celý letošní rok lze podle mě očekávat meziroční růst spotřebitelské inflace v rozmezí 1,9 – 2,3 %.