zpět

Maďarské ceny pokračují v růstu

8.7.2022

Spotřebitelská inflace v Maďarsku se za červen meziročně zvedla o 11,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,5 %. Obě čísla představují podstatný nárůst cenové hladiny. Tempo zdražování předčilo očekávání trhů.

I přestože zdražování v Maďarsku nabírá na síle, ceny neletí tak dramaticky vzhůru jako u nás.  Jedním z faktorů, které brzdí inflaci je, že tamní vláda zastropovala cenu elektrické energie a tím poskytla plošnou pomoc všem Maďarům, ale s jistotou tím zasekla sekeru do státního rozpočtu řádně hluboko. Jediný poskytovatel elektrické energie v Maďarsku je společnosti MVM, která je ze 100 % vlastněná státem.

Maďarské ceny rostou nejrychleji od října 1998. Je mimochodem neuvěřitelné, že stávající premiér Viktor Orbán nastoupil do funkce v červenci téhož roku. Tehdy spotřebitelská inflace meziročně rostla o 14,1 %. Historie se opakuje, protože se zdá, že po 24 letech bude Viktor Orbán řešit stejnou míru zdražování. Maďarské ceny, stejně jako ceny ve zbytku Evropy, poletí v dalších měsících nahoru a konec války na Ukrajině, který by mohl celou situaci zvrátit, se ani náhodou neblíží. 

Tento scénář pro nás není výhodný z mnoha důvodů, ale zejména proto, že robustní nárůst deficitu veřejných financí poté, co by vláda poskytla takovouto dotaci úplně všem, by schodek rozpočtu poslal do hlubokého mínusu, a to by katapultovalo zadlužení ČR v absolutním i relativním vyjádření. Riskovali bychom tak snížení ratingu země, což by nutně vedlo k dalšímu zvýšení nákladů na financování státu.